2015 m. gruodžio 11 d., penktadienis

Dali Atomicus

1948 m. siurrealizmo fotografijoje pradininkas Philippe Halsmanas (1906-1979) įamžino unikalų kadrą. Vertėtų prisiminti, kad tada dar nebuvo nei skaitmeninių technologijų, nei Photoshopo.


Dažnai ši nuotrauka vadinama tiesiog „Dali ir katės“, nors tikrasis jos pavadinimas - „Dali Atomicus“. Šis pavadinimas siejamas su Salvadoro Dali paveikslu „Leda Atomica“, kūrinys matomas ir nuotraukoje.

Tai, ką mūsų laikais galima sukurti vos keletą kartų spragtelėjus kompiuterio pele, 1948 metais pareikalavo milžiniškų pastangų. Darbas su viena nuotrauka truko net šešias valandas. Molbertas ir paveikslas buvo pritvirtinti žvejybiniu valu prie lubų, kėdę pirmame plane laikė fotografo žmona. Negana to, dirbo dar du asistentai – jie mėtė kates ir pylė vandenį iš kibiro. Viską reikėjo pakartoti net 28 kartus.

Po kiekvieno kadro P. Halsmanas eidavo į laboratoriją ryškinti fotojuostos ir įvertinęs rezultatą, tęsė darbą. Sulig skaičiumi „3!“ asistentai meta kates ir pila vandenį, „4!“ - S. Dali pašoka. Jei dailininkas pašoka per vėlai – viskas iš naujo! Asistentai išvalo grindis ir nuramina kates. Jei kadre šmėsteli asistentas – viskas iš naujo! Vanduo aptaško S. Dali, o ne kates – viskas iš naujo!

Po šešių valandų visi fotosesijos dalyviai buvo pavargę ir išsekę, bet patenkinti gautu rezultatu. Visi, išskyrus kates.

Philippe Halsmanas „Dali Atomicus“, 1948 m.
(neretušuota fotografija publikuota LIFE žurnale)


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą