2015 m. gruodžio 22 d., antradienis

Centralija. Gyvenvietė virš gaisravietės

Centralija - nedidelė gyvenvietė JAV Pensilvanijos valstijoje. Savo istoriją miestelis skaičiuoja nuo XVIII a. pradžios, čia buvo kasama anglis. Iki pat 1962 m. gyvenimas Centralijoje tekėjo gana ramiai, o po to nutiko katastrofa.

Viskas prasidėjo nuo kai 1962 m. pavasarį valdžia kreipėsi į ugniagesius. Pastarieji turėjo sudeginti milžinišką šiukšlių kalną, kuris buvo suverstas į vieną iš senų šachtų.


Kadaise Centralijoje gyvenimas virė

Ugniagesiai įvykdė užduotį - šiukšlės sudegė, tačiau liepsna netikėtai persimetė į kaimynystėje esančius šachtas.

Gyventojai greitai pajuto po žeme įsižiebusio gaisro požymius: degėsių kvapą ir nuodingas, besiveržiančias dujas. 1979 m. vietos degalinės savininkas Johnas Koddingtonas pastebėjo, kad požeminėje talpykloje esančio benzino temperatūra siekia beveik 80 laipsnių. Dar po kelių metų dvylikametis Toddas Damboskis vos nenugarmėjo į staigą prieš jį atsivėrusią požeminę ertmę. Jos gylis viršijo keturiasdešimt metrų, o plotis - beveik pusantro metro.


Ta pati Centralijos gatvė seniau (kairėje) ir dabar (dešinėje)

Iš pradžių valdžia bandė gesinti požeminį gaisrą, tačiau visos pastangos nuėjo perniek. Manoma, kad dabar degančių požeminių Centralijos klodų plotas sudaro du kvadratinius kilometrus. Kai kurių vietos kelių dangoje atsivėrė didžiuliai plyšiai, iš kurių veržiasi dūmai ir liepsną. Centralija virto miestu-vaiduokliu, ir jeigu pirmojoje XX a. pusėje čia gyveno daugiau nei 2500 gyventojų, tai dabar tik keletas asmenų. 


Nepaisant pavojų Centralijoje dar kasama anglis 


Įspėjimai

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą