2015 m. lapkričio 20 d., penktadienis

Veltui anglai išskerdė danus

Karalius Etelredas II Neprotingasis valdė Angliją 978-1013 ir 1014-1016 metais. Tuo metu šalį nuolat puldinėjo danų vikingai: 980 metais jie įsiveržė į Hempširą ir Češirą, 981 metais nukentėjo Devonas ir Kornvalis, 982 metais – Dorsetas. 

Sistemingos atakos alino šalį, todėl Etelredas išleido ediktą, įsakantį išžudyti visus danus, gyvenančius Anglijoje. Tai buvo politinis sprendimas, galimai nulemtas tuo, kad Anglija turėjo normandų paramą – juk karaliaus žmona buvo Ema Normandė.

Etelredo II planas įgyvendintas slapta ir kruopščiai – žudynių diena pasirinkta 1002 m. lapkričio 13 d. Manoma, kad tą dieną buvo nužudyta ir Danijos karaliaus Sveno I sesuo Gunhilda. Įvairiuose miestuose ir kaimuose išskersti ten gyvenę danai.

Šis aktas turėjo apsaugoti šalį ir priversti priešus atsisakyti savo planų, bet efektas buvo priešingas. 1013 metais didžiulis vikingų laivynas vadovaujamas Sveno I Šakiabarzdžio atplaukė prie Anglijos krantų. Danai užėmė daugybę miestų ir gyvenviečių, išskyrus Londoną. Sostinė kapituliavo, kai Etelredas II pabėgo Normandiją. Taip Svenas I tapo Anglijos karaliumi.

XV a. miniatiūra vaizduojanti Sveno I išsilaipinimą Anglijoje

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą