2015 m. lapkričio 10 d., antradienis

Paslaptingieji stikliniai rutuliukai

Žaislai svarbūs kiekvienam vaikui. O dar svarbesni paaugus tampa vaikiški „lobiai“. Tie, kurių vaikystė prabėgo SSSR laikais, puikiai prisimena spalvoto stiklo rutuliukus. Jų diametras buvo apie 2 centimetrus, o vertingiausiais laikyti mėlyni, žali ir rudi rutuliukai. Nukritę jie nesuduždavo, tik atskildavo maži stiklo gabaliukai.


Stiklo rutuliukų niekur negalėjai nusipirkti: juos galima buvo rasti arba gauti dovanų. Beveik niekas nežinojo, kokia šių „žaislų“ tiesioginė paskirtis. Vieni manė, kad rutuliukus iš aerozolinių balionų iškrapštydavo „visų galų“ meistrai. Pagal kitą versiją – stiklo rutuliukais užpildydavo konteinerius, kuriuose transportuodavo stiklą.


Vaikai mielai mainydavosi tokiais rutuliukais arba nešiodavo juos kaip talismanus. Su rutuliukais žaisdavo – jei sprigtu paridentas tavo rutuliukas numuš draugo, turėsi dar vienu „lobiu“ daugiau.
Suaugusieji taip pat juos naudojo: chemijos institutuose rutuliukais išstumdavo orą iš mėgintuvėlių, interjero dizainui (įmūrydavo į sienas), puošdavo akvariumus.
O esminė šių stiklo rutuliukų paskirtis buvo būgninis poliravimas, t.y. kietųjų medžiagų paviršių valymas ir pirminis paruošimas. Pramonėje jie tarnavo kaip abrazyvas apdirbant įvairius matavimo, medicininius ir montavimo instrumentus, automobilių, motociklų, dviračių, laikrodžių detales, peilius, turbinų mentis, sraigtus, pavaras, geležies dirbinius, santechninę armatūrą, grandines, stalo įrankius, sagas, protezų dalis, baldų, avalynės ir pan. metalinę furnitūrą ir dar daugybę dalykų.


Poliravimo mašinos būgne stiklo rutuliukai nupoliruodavo reikalingą detalę – pašalindavo metalo įtrūkimus, rūdis, nuodegas, sumažindavo šiurkštumą ir sutvirtindavo paviršių.
Mėgstami vaikystės žaislai stiklo rutuliukai – tai stiklo lydymo krosnyje aukštoje temperatūroje suformuoti sferiniai gaminiai, pagaminti iš kvarcinio smėlio, fluorito, klinčių, molio, boro rūgšties ir kt.


Pagal fizikines ir chemines savybes rutuliukai nėra toksiški, sprogūs, degūs. Dėl šių neutralių charakteristikų jų naudojimo sfera yra labai plati.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą