2015 m. lapkričio 3 d., antradienis

Moterys bokse: nuo kumštynių iki olimpinio ringo

Moterų tarpusavio kovos rengtos dar XVIII a. pradžioje. Ir nors tuomet į tas kovas niekas rimtai nežvelgė, būtent jų dalyvės paklojo moteriško bokso pamatus. Savo apžvalgoje pateikiame tas moteris-boksininkes, kurių vardai buvo įrašyti į šios sporto šakos istoriją.

 Elizabeth Wilkinson

Tikėtina, kad moterų-boksininkių būta ir iki jos, tačiau būtent Elizabeth Wilkinson žinoma istorijoje kaip pirmoji moteriškos lyties boksininkė. Taip pat ji laikoma pirmųjų oficialiai registruotų kumštynių čempione, kadangi 1722 m. Londone vykusioje kovoje nugalėjo Marthą Jones.


„Mėlynių statytoja“

XVIII a. ringe kovojančias moteris spaudą pristatydavo kaip „paties velnio dukteris“. Vienas iš moteriškų dvikovų liudininkų pasakojo, kad „moterų veidai buvo kruvini, o drabužiai suplėšyti į skutus“. Margaret Malloy, gavusi „mėlynių statytojos“ pravardę, išgarsėjo po to kai 1768 m. dvikovoje ji iki sąmonės netekimo sumušė savo varžovę. Nugalėtojos prizas buvo nauja suknelė.Nell Saunders ir Rose Harland

1876 m. „Harry Hilll“ lošimo namų Niujorke valdytojas, profesorius Jamesas Campbellas, norėdamas pritraukti į savo įstaigą lankytojų, nusprendė surengti moterišką dvikovą. Prizas buvo tiems laikams įspūdingas - 200 dolerių ir sidabrinis medalis. Dalyvauti dvikovoje pasisiūlė dvi varjetės šokėjos - airė ir anglė.
„New York Times“ mūšį aprašė taip: „Prasidėjus kovai abi varžovės metėsi į puolimą. Kovoje, kuri vyko aidint žiūrovų šauksmams, nugalėjo Saunders. Po to abi varžoves teko išnešti ant rankų“.Bessie ir Minnie Gordon

XIX a. pabaigoje vienintelė vieta, kur galima buvo pamatyti moterišką boksą, buvo vodevilio scena. 1901 m. Thomas Edisonas nufilmavo demonstracinę bokso dvikovą tarp seserų Besės ir Mini Gordon. Pasakota, kad jos dalyvaudavo tikrose kovose ir buvo „moteriško bokso čempionėmis“. Tačiau kino juostoje įamžintas tik surežisuotas pasistumdymas. 

Ši kino juosta išliko iki mūsų dienų:

 
Nežinomos moterys-boksininkės Olimpinėse žaidynėse

1904 m. vasaros Olimpinių žaidynių metų Sent Liujise buvo pademonstruotas moterų boksas - siūloma olimpinė sporto šaka. Tačiau rungtis nesudomino tuometinio Olimpinio komiteto, todėl antrąkart boksininkė rungėsi Olimpiadoje tik 2012-aisiais.


PS. Nuotraukos ir piešiniai nebūtinai vaizduoja konkrečias aprašytas asmenybes.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą