2015 m. lapkričio 18 d., trečiadienis

Kas sugalvojo dėliones?

XVIII amžiuje Londone gyveno graviruotojas ir kartografas Jonathanas Spilsbury. 1767 m. jis pristatė visuomenei ypatingą išradimą – pasaulio žemėlapį, supjaustytą į gabaliukus. Ši naujovė turėjo padidinti mokinių susidomėjimą geografija: jie turėjo iš atskirų detalių sudėlioti visą žemėlapį. 

J. Spilsbury graviūroje buvo pavaizduota Eurazija, Šiaurės ir Pietų Amerika, Afrika, trūko tik mažai ištyrinėtos Australijos ir dar neatrastos Antarktidos. Tai ir buvo pačios pirmosios dėlionės. Iki 1820 metų jas naudojo kaip mokymo priemonę, nuo dabartinių dėlionių detalės skyrėsi tik lygiakrašte forma. Iš pradžių toks žaidimas kainavo ganėtinai brangiai, kadangi dėlionės pagrindas gamintas iš medžio, todėl XIX a. pabaigoje medį pakeitė pigus kartonas. 
XX a. pradžioje dėliones jau pradėjo gaminti ne tik mokymuisi, bet ir pramogai, todėl atsirado didelė paveikslėlių įvairovė: gyvūnų atvaizdai, kalėdiniai atvirukai, žymūs dailės kūriniai. Ši pramoga buvo skirta tiek vaikams, tiek suaugusiems. 1909 m. Šiaurės Amerikos kompanija „Parker Brothers“ pradėjo gaminti pirmąsias dėliones, kurių detalių kraštai buvo iškarpyti – taip sudėtas paveikslas tapo sunkiau išardomas.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą