2015 m. lapkričio 14 d., šeštadienis

Karinis romėnų rengimas

Iki žymiųjų Romos respublikos karvedžio ir politiko Gajaus Marijaus reformų visa kariuomenės įranga būdavo pervežama vežimais. Pradėjus diegti naująsias nuostatas legionieriams teko patiems nešti savo daiktus ir įrangą. 


Dėl to legionai tapo žymiai mobilesni ir labiau nepriklausomi, nes neapsikraudavo nereikalingais daiktais. Greitu laiku legionierius praminė „Marijaus mulais“, nes jiems teko su savimi tampyti nemažą svorį – vien šarvai ir ginklai svėrė apie 20 kilogramų, o visos ekipuotės svoris galėjo siekti 30 kilogramų ir daugiau.

Pratybos vykdavo kiekvieną mėnesį po 3 kartus. Legionieriai leisdavosi į žygius nešini ekipuote ir per visą tarnybos laiką vien pratybų metu nukeliaudavo didžiulius atstumus. Tokios treniruotės tik stiprino legiono jėgą, greitį ir ištvermę – šios savybės dažnai lemdavo karo baigtį.

Legiono samdinių rengimo pradžia - žygiavimas ir rikiuotės pratimai, o vėliau naujokų laukdavo alinančių treniruočių programa. Egzistavo neoficialus normatyvas – legionierius turėjo užšokti ant žirgo, raiteliui už nugaros, o atvykęs į vietą nuo jo nušokti. Tuo pat metu kariuomenės dalinys privalėjo žaibiškai išsirikiuoti ir pasiruošti kariniams veiksmams. Greičiausiai, tokie „fokusai“ buvo reikalingi pasaloms organizuoti ir greitai pakeisti dislokacijos vietą. Dar legionierius mokydavo plaukti, jeigu pratybos vykdavo šalie vandens telkinio. Beje, Dunojaus legionams tai buvo privaloma mokymų dalis.

Kai kariai tapdavo pakankamai stiprūs fiziškai ir ištvermingi, jie pradėdavo kitą treniruočių etapą. Legionieriai mokydavosi valdyti ginklus, baziniai rengimo metodai buvo tie patys, kaip ir gladiatorių. Vidury aikštelės įkasdavo medinį stulpą, sveriantį maždaug tiek pat, kiek ir suaugęs vyras. Rekrūtai atakuodavo jį mediniais kalavijais, o gindavosi skydu iš gluosnio medienos. Skydas buvo pasunkintas ir svėrė maždaug du kartus daugiau už kovinį skydą – scutum. Visi mokomieji ginklai svėrė daugiau už kovinius bent dvigubai, bet tai tik padėjo išugdyti fiziškai stiprius karius ir suburti profesionalią kariuomenę.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą