2015 m. lapkričio 26 d., ketvirtadienis

Juodas raištis - apie piratus ir admirolą Nelsoną

Juodas akių raištis puikiai maskavo sužalotą akį, bet ar tikrai visi piratai buvo luošiai?

Piratai nešiojo juodus akies raiščius tam, kad galėtų greitai persiorientuoti pasikeitus apšvietimui. Ir ne tik piratai - bet kuris jūreivis, kuriam dažnai reikėjo leistis į triumą, turėjo šį „aksesuarą“. Esmė ta, kad saulėtą dieną spindinti jūra ar vandenynas smarkiai akino, o triumuose buvo ypač tamsu. Nenorėdami laukti, kol akys pripras prie tamsos, jūreiviai nuolat dėvėjo akių raiščius. Ši paprasta gudrybė tiesiog padėjo taupyti laiką.

O dabar apie vienaakį admirolą Nelsoną.Iš tiesų britų admirolas Horacijus Nelsonas niekada neslėpė savo traumuotos akies po juodu raiščiu. Jis patyrė rimtus dešinės akies sužalojimus 1794 m. Korsikoje. Sprogus prancūzų patrankos sviediniui, į admirolo akį pateko smėlis ir skeveldros, bet vizualiai ji neatrodė pažeista. Admirolas turėjo gerokai pasistengti, kol įtikino Didžiosios Britanijos atsakingas institucijas turįs teisę į invalidumo pensiją. 
Tiek žymioji kolona Trafalgaro aikštėje, tiek paveikslai nutapyti admirolui esant gyvam vaizduoja žmogų be juodo akies raiščio.
Šis atributas atsirado jau po H. Nelsono mirties – jis turėjo suteikti daugiau patoso genialaus karvedžio įvaizdžiui.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą