2015 m. lapkričio 24 d., antradienis

Fajumo portretai

„Fajumo portretai“ - Romos imperijos laikus menantys piešiniai, taip pavadinti Fajumo - vietovės Egipte, kur jie buvo rasti, garbei. Šiuos portretus III a. pr. Kr. - I a. po Kr. savo laidotuvių apeigose naudodavo kadaise Egipte įsikūrę graikai. 
Kai 1885 m. keli britų archeologai pradėjo kasinėjimus Fajume, jie nesitikėjo, kad išgarsės visame pasaulyje. Savo ekspedicijos metu, tyrinėdami graikų - romėnų kapavietės, mokslininkai aptiko į papirusą įvyniotas mumijas. Būtent čia buvo atrasti ir vadinamieji „Fajumo portretai“.


Istorikai tvirtina, kad romėnų kolonistai palyginti greitai perėmė kai kuriuos senuosius vietos gyventojų papročius ir pradėjo laidoti mirusius pagal savitas tradicijas. Tačiau, skirtingai nuo egiptiečių, vietoj tradicinių pomirtinių kaukių jie tapydavo mirusiųjų portretus, kurie buvo dedami ant velionių veidu.


Sauso Egipto klimato dėka labai realistiški to meto vyrų ir moterų atvaizdai amžių amžius išliko labai geros būklės. Kai kurie portretai atrodo lyg vakar tapyti. Pagrindinė Fajumo portretų ypatybė ta, kad juos tapant buvo naudojama aukso folija. 


Taigi, žvelgdami į šiuos portretus matome prieš du tūkstantmečius gyvenusių žmonių veidus.  Komentarų nėra:

Rašyti komentarą