2015 m. lapkričio 3 d., antradienis

Depiliacija rentgeno spinduliais

1895 m. vokiečių fizikas Vilhelmas Konradas Rentgenas atrado rentgeno spindulius. Greitai buvo pastebėta, kad dėl jų poveikio iškrenta plaukai, todėl rentgeno spinduliais ilgą laiką gydė hipertrichozę (padidėjusį plaukuotumą).

Verslus amerikietis gydytojas Albertas Geizeris 1905 m. sukūrė Kornelio vamzdelį, kuriuo sklido neva nekenksmingi spinduliai. Jis įkūrė kompaniją, išsinuomavo kelis rentgeno aparatus ir pradėjo „šviesos terapijos“ seansus. Reklama klientams sakė aiškiai: „jei plaukai ataugs, mes grąžinsime pinigus“. Prietaisas veikė puikiai - jau po kelių seansų visi plaukai iškrisdavo.  
 
Deja, tokio „gydymo“ pasekmės buvo tragiškos – raukšlėta, sustorėjusi oda, atrofijos, opos  ir įvairūs navikai. Pačiam A. Geizeriui dėl neatsargaus eksperimentavimo su rentgeno spinduliais buvo diagnozuotas vėžys. Kad išgelbėtų gyvybę, gydytojai jam amputavo iš pradžių kairę plaštaką, o vėliau ir dešinę ranką.
 
Klinikos, kurios teikė plaukų šalinimo rentgeno spinduliais paslaugas, veikė iki pat XX a. vidurio. Jų veiklą sustabdė tik daugybė vėžiu susirgusių pacientų, kurie paviešino savo istorijas laikraščiuose.

Tokios mašinos šalino nereikalingus plaukus
Collins, 2007, p. 68


Plaukų šalinimo mašinos reklama


XX a. trečio dešimtmečio reklama


Verslas Pitsburge veikė iki 1951 m.


Veido vėžiniai susirgimai, kuriuos sukėlė rentgeno spinduliai. Jais pacientai gydyti nuo padidėjusio plaukuotumo ir aknės
Martin, Strong & Spiro, 1970

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą