2015 m. spalio 11 d., sekmadienis

Tikrieji Makbetas ir Dunkanas

Makbetas ir Dunkanas – šie vardai išgarsėjo Viljamo Šekspyro ir jo pjesės „Makbetas“ dėka. Bet ar V. Šekspyro pjesė istoriškai tiksli, galėsite sužinoti tik perskaitę įrašą apie tikruosius Makbetą ir Dunkaną.

Per amžius Škotijos klanai kariavo tarpusavyje. Šalies krantus atakavo vikingai. Škotų ir piktų karalius Malkolmas išsiuntė Lodiano anglus į Karhamo mūšį 1018 m. Pasiekęs pergalę jis tapo galingiausiu Škotijos asmeniu.
 
Tais pačiais metai nepalikęs palikuonių mirė britų karalius Ovenas. Malkolmo anūkas Dunkanas vedybų pagalba tapo teisėtu sosto įpėdiniu. Tokiu būdu Malkolmas galėjo sujungti keturias Škotijos karalystes į vieną, ir valstybė susivienijo.


Škotijos karalius Dunkanas I Ligonis (1034 – 1040)

1034 m. mirus Malkolmui, į sostą įžengė jo anūkas Donnchad mac Crinain arba Dunkanas I Ligonis. Jis nepasižymėjo stipriu charakteriu ir buvo žymiai prastesnis valdovas už senelį. Dunkanas vadovavo pragaištingai kampanijai į Nortumbriją ir buvo priverstas gėdingai grįžti namo.
 
Jo pusbrolis Makbetas vadovavo šiaurės škotams ir taip pat pretendavo į sostą per motinos liniją. Makbetas sudarė aljansą su Orknio grafu ir nužudė Dunkaną prie Elgino 1040 m.


Makbetas Raudonasis karalius (1040 – 1057)

Mac Bethad mac Findláich arba Makbetas, Morėjos valdovas, užėmė Škotijos sostą kartu su žmona Grauch. Jis buvo gerbiamas dėl stiprių lyderio savybių ir sėkmingai valdė šalį 17 metų. Makbetas gyveno Dunsinano pilyje Perto šiaurėje. Jo viešpatavimo metu šalyje buvo taip saugu, kad 1050 m. karalius galėjo išvykti į piligriminę kelionę Romos link. Deja, taika greitai baigėsi. Dunkano sūnus Malkolmas po tėvo nužudymo pabėgo į Nortumbriją ir niekada neatsisakė minties užgrobti sostą. 1054 m. Malkolmo ir jo sąjungininko, Sivardo grafo, kariuomenės leidosi į žygį prieš Makbetą. Mūšyje prie Dunsinano karaliaus pajėgos buvo sutriuškintos. Makbetas liko soste, bet turėjo gražinti Malkolmui visas priklausiusias žemes. 1057 m. rugpjūčio 15 d. mūšyje Aberdinšire karalių sutriuškino galutinai ir sostą užėmė Dunkano sūnus Máel Coluim mac Donnchada arba Malkolmas III.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą