2015 m. spalio 15 d., ketvirtadienis

Romėnai irgi vengė karo tarnybos

Gyvenimas Romos imperijoje buvo labai įvairiapusis: šventes ir puotas keitė ilgalaikės karo kampanijos.


Ankstyvaisiais Romos imperijos laikais keletas vyrų nutarė išvengti karo tarnybos originaliu būdu – jie nusikirto nykščius, kad negalėtų laikyti kalavijo. Tai nebuvo dažni atvejai, bet karo tarnybos vengimui taikytos labai griežtos sankcijos.
Imperatorius Augustas nubaudė aristokratą, kuris norėjo „išsukti“ nuo tarnybos kariuomenėje savo sūnus nukirsdamas jiems nykščius. Turtuolis buvo parduotas į vergiją, o visa jo nuosavybė išvaržyta.
368 m., kai barbarų gentys veržėsi į imperijos teritoriją gausiau negu anksčiau, šaukimų tarnauti vengimas pasiekė epidemijos mastą. Bausmės tapo dar griežtesnės – nenorintys kariauti romėnai buvo netgi viešai sudeginami.
IV a. pabaigoje imperatorius Teodosijus išleido įstatymą, pagal kurį benykščiai asmenys turėjo tarnauti priverstinai. Suluošintuosius atstovaujantys žemių savininkai arba tėvai dar privalėjo rasti sveiką žmogų, kuris kompensuotų kariuomenei patirtus nuostolius.
Dėl rekrūtų trūkumo ir didelio žuvusių mūšiuose skaičiaus, Romos imperija tapo priklausoma nuo atvykstančių migrantų. Barbarai samdiniai užpildė kariuomenės gretas.

 Pretorionai, II a. 
Nuotrauka DEA / G DAGLI ORTI/De Agostini/Getty Images

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą