2015 m. spalio 8 d., ketvirtadienis

Paskutinysis imperijos pokylis

1903 m. vasario 13 d. Žiemos rūmuose įvyko grandiozinis renginys – kostiuminis balius. Jis surengtas eilinių Romanovų dinastijos valdymo metinių proga. Nors tai nebuvo jubiliejinė data, bet renginį net kelis mėnesius organizavo geriausi to meto specialistai – kostiumeriai, dailininkai, juvelyrai, scenografai, dainininkai, šokėjai, choreografai. Į pokylį pakviesta visa Rusijos imperijos aukštuomenė – apie 400 asmenų. Svečiai turėjo dalyvauti vilkėdami senosios Rusios (dar iki Petro I) laikų drabužius.


Pokylio temą diktavo to meto mados tendencijos, juk užgimstančio moderno dailininkai ieškojo įkvėpimo tiek istorijoje, tiek folklore. Buvo atlikti išsamūs istoriniai ir archyviniai tyrimai, caro šeimai ir dvariškiams kostiumus padėjo kurti istorikai ir menotyrininkai.
Pagal amžininkų liudijimus, pokylis buvo „nuostabus reginys ir prilygo savotiškam meno kūriniui“. Imperatorės pageidavimu, renginio dalyvius įamžino geriausi Sankt-Peterburgo fotografai, o po metų imperatoriškųjų rūmų užsakymu išleistas „Kostiuminio baliaus Žiemos rūmuose albumas“. Šiame dovanų albume yra 21 heliograviūros ir 174 fototipijos. Šių fotografijų ir keletos išlikusių kostiumų dėka galima spręsti apie pokylio grožį ir prabangą.
Pasibaigus maskaradui Peterburge prasidėjo rusų kultūros bumas. Visa aukštuomenė aistringai domėjosi nacionalinėmis tradicijomis. Tai buvo paskutinis tokio masto renginys Rusijos imperijoje, nes jau po metų prasidėjo karas su Japonija.

Nikolajus II caro Aleksejaus Michailovičiaus drabužiais, XVII a.


Nikolajaus II dėdė didysis kunigaikštis Sergejus Aleksandrovičius, XVII a. kunigaikščio apranga


Kunigaikštytė Jelizaveta Obolenskaja, XVII a. bajoraitės kostiumas


Didžioji kunigaikštienė Jelizaveta Fiodorovna, XVII a. kunigaikštienės kostiumas

Kunigaikštienė Nadežda Beloselskaja-Beloziorskaja, XVII a. bajorės kostiumas


Grafienė Aleksandra Tolstaja, XVII a. bajoraitės kostiumas


Marija Vojejkova, XVII a. bajoraitės kostiumas


Kunigaikštienė Jelena Kočubej, XVII a. šlėktos apranga


Baronienė Ema Frederiks, XVII a. bajoraitės kostiumas


Nikolajus II su žmona Aleksandra

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą