2015 m. spalio 3 d., šeštadienis

Irano šacho haremas

Nasredinas Kadžaras (Naser al-Din Shah Qajar) buvo ilgiausiai per visą Irano istoriją šalį karaliavęs monarchas. Ketvirtojo Irano šacho valdymas truko 47 metus nuo 1848 iki 1896 m. Savo laikmečiui jis buvo gerai išsilavinęs ir pagarsėjo kaip sibaritas, tuo sukeldamas pavaldinių nepasitenkinimą. Viena iš daugelio šacho aistrų buvo fotografija.


Jau nuo vaikystės jis domėjosi šiuo menu, o pradėjęs valdyti savo rūmuose įkūrė pirmąją fotostudiją. 1870 m. Teherane nuosavą fotoateljė turėjo rusas Antonas Sevriuginas, kuris vėliau tapo karališkųjų rūmų fotografu. A. Sevriuginas sudarė Irano fotometraštį ir už šiuos nuopelnus jam suteikė garbingą titulą. Rusų fotografas galėjo fotografuoti šachą, jo giminaičius vyrus, dvariškius ir tarnus. Haremą, kuriame buvo apie 100 sugulovių, šachas fotografavo pats. Jis pats ryškindavo nuotraukas karališkųjų rūmų laboratorijoje ir laikė jas atlasiniuose albumuose savo dvare Golestane.

Sugulovių nuotraukos neįprastos, nes pagal tų laikų šiitų įstatymus buvo draudžiama fotografuoti moterų veidus. Tik pats galingiausias ir įtakingiausias valstybės asmuo galėjo sau leisti pažeisti įstatymą.

Haremo damos atrodo gana moderniai, jų laikysena rami, pasitikinti. Moterys nesigėdi ir nekoketuoja, jos ramiai žvelgia į objektyvą. Galima daryti prielaidą, kad jų santykiai gana draugiški, nes kai kuriuose nuotraukose įamžintas sugulovių piknikas.

Nuotraukos parodo iraniečių monarcho moters idealą – visos sugulovės apkūnios, tankiais suaugusiais antakiais ir ryškiais ūsiukais. Matosi, kad jos nebadavo ir nedirbo fizinio darbo. Daugelyje nuotraukų moterys apsivilkę trumpus pūstus sijonus, panašius į balerinų. Ši apranga – šacho užgaida, mat 1873 m. jis atvyko į Sankt-Peterburgą ir kartu su caru Aleksandru II lankėsi baleto spektaklyje. Anot legendos, šachą taip sužavėjo rusų balerinos, kad grįžęs namo, visam haremui įsakė vilkėti tokius pat drabužius. Tiesa, skaras nusirišti sugulovės galėjo tik prieš objektyvą.

Ketvirtojo Irano šacho haremas
Komentarų nėra:

Rašyti komentarą