2015 m. spalio 1 d., ketvirtadienis

Fenomenalusis anglų batsiuvys - protezuotojas

Jamesas Gillinghamas (1838-1924) beveik visą gyvenimą praleido Čardo mieste, Somerseto grafystėje. Iš tėvų jis paveldėjo nedidelį avalynės ir odos gaminių verslą, kurį pavyko gerokai išplėsti 1862 m., kai geležinkelio linija sujungė Čardą su Londonu. Greitu laiku batsiuvys kardinaliai pakeitė savo profesiją - jis tapo biomechaniku ir protezuotoju.


1866 m. į jį kreipėsi vietinis eigulys, kuris neteko rankos iššovus patrankai. Gydytojai ligoniui liepė susitaikyti su esama situacija, o J. Gillinghamas pasiūlė pagaminti „naują ranką“.
 
Meistras pagamino galūnę iš odos ir tai virto tikra komercine sėkme. Protezas buvo tvirtas, lengvas ir, kas svarbiausia, idealiai tiko suluošintam vyrui. Talentingasis batsiuvys nufotografavo eigulį su naująja ranka ir nusiuntė nuotraukas geriausiems Londono gydytojams, tarp kurių buvo ir specialus karalienės chirurgas seras Williamas Fergussonas. Jis padėjo J. Gillinghamui publikuoti savo darbo nuotraukas medicininiame žurnale „Lancetas“. 

Greitu laiku atsirado naujas pacientas, kurį Londono gydytojai pripažino beviltišku. Jis neteko abiejų kojų, tad J. Gillinghamas pagamino naujas. Šis atvejis vėl buvo aprašytas „Lancete“: „protezai pagaminti tik išradėjui žinomu būdu. Konstrukcija tvirta, lengva, lanksti, lengvai nešiojama ir patvari. Jei reikia, protezas gali būti pagamintas per keturias dienas. Pacientas privalo būti šalia meistro, nes „odinė koja“ pritaikoma konkrečiam žmogui. Ligonių būklė skiriasi: vienų strampai trumpi, kitų ilgi; gali būti atviros žaizdos, infekcijos ir kiti sunkumai, kurie žinomi tik protezo gamintojui.“

Avalynės meistras pradėjo gaminti rankų ir kojų protezus naudodamas slaptą technologiją. Gamybos eigoje galūnė formuota iš odos, vėliau presuojama ir specialiu būdu kietinama.
1910 m. J. Gillinghamas jau buvo gražinęs galimybę judėti ir funkcionuoti daugiau nei 15000 pacientų. Prie savo namų jis įrengė studiją, kurioje fotografuodavo ligonius su protezais, vėliau nuotraukas publikuodavo medicininiuose leidiniuose. Taip pat buvęs batsiuvys kosultavo gydytojus apie geriausius amputacijos metodus. Jam mirus, verslą vystė šeima, kol 1960 m. įmonė buvo likviduota.

Jameso Gillinghamo pacientai su jo pagamintais protezais

ši nuotrauka buvo publikuota „Istorijos nuotraukose“ rubrikoje 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą