2015 m. spalio 15 d., ketvirtadienis

Apie pirmąjį bankomatą

1967 m. birželio 27 d. šiaurės Londone, viename iš Barclays banko skyrių, pradėjo veikti pirmasis bankomatas. Jo atsiradimą lėmė gana įdomi istorija.


Kartą keturiasdešimtmetis Džonas Adrianas Šepard-Baronas, vienas iš popierių banknotams gaminančios kompanijos „De La Rue“ direktorių, nespėjo išsigryninti pinigų prieš uždarant banko skyrių. 

„Kodėl aš negaliu atsiimti savo paties pinigų?“ - mąstė jis grįždamas namo - „Juk yra šokolado pardavimo automatai, ir kiekvienas gali bet kada nusipirkti šokilado?“.

Vadinasi, reikia sukurti panašiu principu veikiančią pinigų išdavimo mašiną! Netrukus Šepard-Baronas pasiūlo naują idėją „Barclays“ banko direktoriui. Jis pareiškia galėsiąs pagaminti aparatą, išduosiantį pinigus pagal banke iš anksto išrašytą čekį. 


Greitai buvo sukonstruotas pirmojo bankomato prototipas. Jis išduodavo pinigus įdėjus į jį sunkiai padirbamą čekį, tačiau savo tapatybei patvirtinti klientas privalėjo dar suvesti keturženklį kodą (iš pradžių planuoto šešiaženklio atsisakyta kaip per sunkiai įsimenamo). Tiesa, pirmasis bankomatas išduodavo daugiausia 10 svarų sterlingų per dieną, tačiau klientai galėjo išsigryninti pinigų kiaurą parą!
Pats Džonas Adrianas Šepard-Baronas iš savo atradimo beveik nieko neuždirbo, kadangi, nenorėdamas išduoti gamybos technologijų, jo net nepatentavo. Tačiau 2005 m. jo triūsas buvo įvertintas Britų imperijos ordinu.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą