2015 m. rugsėjo 10 d., ketvirtadienis

Vienuolynų aludariai

Jau nuo senų senovės alų vienuolynuose virdavo tiek katalikiškos, tiek stačiatikių kultūros valstybėse. Priklausomai nuo klimato alų arba vyną gerdavo valgio metu vietoj vandens, o kartais alus atstodavo duoną.


Europoje alaus gamybos „monopoliją“ turėjo trapistų, benediktinų, pranciškonų ir augustinų vienuolynai. Katalikiškas vienuolių trapistų ordinas įkurtas XVII a. viduryje Prancūzijoje, kaip cistersų ordino atšaka. XIX a. dalis vienuolių persikėlė į Belgiją, ten įkūrė penkis vienuolynus ir užsiėmė aludaryste. Vėliau trapistų vienuolynas įkurtas Nyderlanduose, kur taip pat pradėtas virti alus.

Trapistai turėjo gana griežtus vienuoliškus nuostatus. Šalia kasdienių maldų, vienuoliai turėjo dirbti žemės ūkio darbus, maitintis pačiais paprasčiausiais produktais, dėvėti asketiškus apdarus ir vengti kontaktų su išoriniu pasauliu.

Visgi aludarystė tapo būtina vienuoliškos buities dalis. Trapistai nevalgė mėsos, maitinosi tik daržovėmis ir sūriu, todėl alus paįvairindavo skurdų racioną. Be to, troškuliui malšinti alus buvo saugesnis nei vanduo iš atvirų šulinių.

Senuose katalikų vienuolynuose alus skirstytas į dvi rūšis: stiprus „tėvų alus“, kurį gėrė vienuoliai ir „vienuolyno alus“, skirtas vienuolėms (pvz. vienuolės brigitietės gėrė labai silpną alų cervisia debilis). Piligrimams, išsiruošusiems į ilgą kelionę, vienuoliai virdavo alaus gėrimą iš avižų su medumi – cerevisa).

Apie vienuolių virtą alų yra legenda – vienuoliai kreipėsi į Romos popiežių, norėdami gauti leidimą gerti alų per pasninką. Popiežius buvo italas, gėrė tik vyną ir neturėjo apie alų jokio supratimo. Tam, kad bažnyčios tėvas galėtų jo paragauti, alų teko vežti iš Vokietijos į Italiją. Alus buvo nepasterizuotas ir ilgos kelionės metu surūgo. Kai popiežius paragavo gautą gėrimą, jis nesugebėjo nuslėpti pasišlykštėjimo ir išspjovė alų atgal į bokalą. O vienuoliams pasakė: „Jei jums patinka gerti tokią šlykštynę, tai ir gerkite!“. Patenkinti vienuoliai grįžo atgal į Vokietiją ir ramia sąžine toliau virė alų.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą