2015 m. rugsėjo 15 d., antradienis

Kairiarankiai - gėris ar blogis?

Yra nemažai asmeninių liudijimų, kad kairiarankystė įvairiais istorijos periodais traktuota kaip neveiksnumo požymis. Mokyklose vaikams pririšdavo kairę ranką, kad jie mokytųsi rašyti dešine. Apskritai skirtingose kultūrose kairiarankystė ilgą laiką asocijavosi tik su neigiamais asmenybės aspektais.


Iš prancūzų kalbos žodis gauche į anglų kalbą verčiamas „kairė“, bet kita jo reikšmė „griozdiškas, nerangus“. Išvertus iš lotynų į anglų kalbą sinister taip pat reiškia „kairė“ arba „neigiamas, neteisingas“.

Biblijoje galima rasti daugiau negu 20 nuorodų apie tai, kad kairiarankystė yra neigiama ypatybė. Daugiausia tokių nuorodų yra evangelijoje pagal Matą: „Ir tars karalius stovintiems dešinėje: Ateikite, mano Tėvo palaimintieji, paveldėkite nuo pasaulio sukūrimo jums paruoštą karalystę!“, „Paskui jis prabils į stovinčius kairėje: Eikite šalin nuo manęs, prakeiktieji, į amžinąją ugnį, kuri prirengta velniui ir jo angelams!“.

Italų kriminologas ir gydytojas Čezarė Lombroso (1835 – 1909) dažnai vadinamas modernios kriminologijos „tėvu“. Jo požiūris į kairiarankius buvo ganėtinai radikalus. Neva, kairiarankiai protauja primityviau negu dešiniarankiai, biologiškai jie regresuoja. 1903 m. Č. Lombroso rašė: „civilizacijos ir kultūros pažangoje visada dominuoja dešiniarankiai, moterys ir laukinių genčių atstovai, net ir nebūdami kairiarankiais, visada demonstruoja jiems būdingus gestus ir judesius“.

Visgi Č. Lombroso buvo pakankamai išprusęs ir neteigė, kad visi kairiarankiai žmonės yra blogi, bet tvirtai laikėsi nuomonės, kad „kairiarankystė kartu su daugeliu kitų bruožų, gali lemti agresyvų charakterį ir didesnį polinkį į nusikaltimus“.

Bet ne viskas taip blogai – paskutiniai moksliniai tyrimai rodo, kad apie 10 procentų visos populiacijos yra kairiarankiai ir kartais teigiama, kad jie pasižymi didesniu intelektu. Neblogas pavyzdys būtų JAV prezidentai: net 3 iš keturių paskutinių šalies vadovų yra kairiarankiai.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą