2015 m. rugsėjo 13 d., sekmadienis

Kaip „skudurinės lėlės“ lengvino gimdymą

Angélique Marguerite Le Boursier du Coudray (1712-1794) buvo viena iš šiuolaikinės medicinos pionierių. Ją labiausiai išgarsino modernūs XVIII amžiui akušerių mokymo metodai. 1759 m. A. du Coudray išleido detalų vadovėlį, skirtą akušeriams, ir tais pačiais metais Prancūzijos karalius Liudvikas XV asmeniškai įgaliojo ją organizuoti kaimo vietovių pribuvėjų ir akušerių mokymus.


Studentai buvo mokomi naudojant neįprastą priemonę – taip vadinamą „du Coudray aparatą“. Natūralaus dydžio manekenų pagalba akušeriai tobulino gimdymo priėmimo įgūdžius. Manekenai gaminti iš audinio ir odos, jų viduje įtaisyti žmogaus dubens kaulai ir medinės detalės, sutvirtintos diržais. Visas įrenginys turėjo imituoti realius gimdymo takus, o vėlesnių modelių viduje buvo kempinės, iš kurių, atitinkamų manipuliacijų pagalba, sunkdavosi skystis – lyg kraujas ir vaisiaus vandenys. Lėlė, vaizduojanti vaisių, turėjo ne tik nosį, ausis ir nupieštus plaukus, bet ir pravirą burną – kad būtų galima ištraukti naujagimį, jei kildavo komplikacijos.
Nuo 1760 iki 1783 metų madam du Coudray apsilankė praktiškai visuose šalies regionuose ir paruošė apie 4000 moterų – akušerių ir 500 chirurgų ir gydytojų (visi jie buvo vyrai). Karjeros pabaigoje, 1780 m. maždaug 2/3 praktikuojančių Prancūzijos akušerių naudojo jos metodus, kurių sėkmingumą patvirtino gyventojų surašymai 1780 ir 1790 m.
Įdomu tai, kad madam du Coudray pažeidė svarbiausius neformalius reikalavimus, taikytus tų laikų akušerėms – ji nebuvo ištekėjusi ir niekada negimdė.


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą