2015 m. rugsėjo 2 d., trečiadienis

Getas: žodžio kilmė ir šiek tiek istorijos

Venecijos getas – vieta, kur 1516 m. buvo perkelti ir apgyvendinti visi Respublikos žydai. Šis getas pirmasis ir seniausias pasaulyje, įkurtas Kanaredžio rajone. Iš visų pusių jį supa kanalai.

Kaip žinia, dar nuo pirmųjų Kryžiaus žygių atsirado daug aršių žydų priešininkų. Žydai kaltinti dėl visų pasaulio nelaimių, tad kažkuriuo metu kilo segregacijos idėja. Ją dažnai vadino visiškai humaniška. Neva, jei žydai gyvens visi kartu, atskirti nuo visuomenės, jiems patiems bus ramiau. Mažiau užpuolimų, mažiau aukų. Su Venecija getą jungė trys tiltai, kurių vartus nakčiai uždarydavo, tad žydams išties ten buvo saugiau gyventi. Geto prieigas saugojo krikščionių sargyba ir tik žydams gydytojams buvo leista naktį išeiti už teritorijos ribų. 

Panaši segregacija buvo įgyvendinta daugumoje miestų. Venecijiečiai nusprendė, kad žydams reikia gyventi Ghetto vietovėje. Žodis ghetto yra italų kalbos skolinys, kilęs iš venetų kalbos žodžio ghèto, reiškiančio „šlakas“. Pavadinimas vartotas kaip užuomina į liejyklą, veikusią toje pačioje vietovėje. Kita kilmės versija: italų kalbos žodžio borgo mažybinė forma borghetto, kas reiškė „miestelį“.

Ilgainiui visi žydų kvartalai ne tik Italijoje, bet ir kitose pasaulio valstybėse imti vadinti getais. O šiais laikais veikiantys getai apskritai nesiejami tik su žydais. 

XII - XIX a. žydai

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą