2015 m. rugsėjo 14 d., pirmadienis

Gatvės žibintas prekiaujantis kava

1897 m. Pasaulinėje parodoje Briuselyje pristatyta technikos naujovė – dujinis žibintas su įmontuotu karšto vandens automatu. Sumokėjus pusę penso, automatas „parduodavo“ pieną, arbatą, kakavą arba kavą.


Šitus gatvių žibintus pagamino „Karšto vandens tiekimo sindikatas“, kurį 1896 m. įsteigė H. M. Robinsonas. Kompanija sumontavo žibintus, kitaip Pluto Lamps, visame Londone ir 1898 m. vasario 8 d. Leičesterio aikštėje įvyko iškilmingas pirmojo žibinto įžiebimas.
Pluto Lamp viduje buvo įmontuotas degiklis, kuris uždegdavo dujas. Žibintai ne tik apšvietė gatves, bet ir pardavinėjo karštą sultinį, cigaretes (keturi pensai už vienetą), atvirukus. Be to, jie „dirbo“ kaip telegrafo aparatai – buvo galima tiesiogiai susisiekti su Skotland Jardu.
Deja, po pusės metų visus Pluto Lamps teko išmontuoti. Priežastis elementari – naudotis gėrybėmis norėjo visi, bet mažai kas sutiko už jas mokėti. Labai greitai Londono gyventojai sugalvojo, kad galima į automatą mesti ne pusę penso, o tokio paties dydžio alavinį skrituliuką. Vos po dviejų mėnesių nuo pirmojo žibinto sumontavimo, jo viduje vietoj tikrų monetų rasta virš 1000 alavinių.


Pluto Lamp atidarymo ceremonija Londone

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą