2015 m. rugpjūčio 19 d., trečiadienis

XVI a. švedų flagmanas "Marsas"

Flagmanas “Marsas” buvo XVI a. švedų karo laivyno pažiba. 50 m ilgio ir 13 m. pločio laivas, kurio denyje tilpo mažiausiai 120 toliašaudžių patrankų ir 700 jūreivių. Flagmano statyba kainavo penktadalį Švedijos metinio biudžeto.

“Marsas” nuskendo 1564 m. gegužės 31 d. 18,5 km nuo Švedijos Elando salos. Dabar laivas guli jūros dugne, 75 m gylyje. Jo būklė tiesiog puiki, nes tose vietose nėra moliuskų (dar vadinamų “laivagraužiais”), žemas kritulių lygis, silpnos srovės ir mažas vandens druskingumas.
 
Flagmanas “Marsas” buvo puikus karo laivas ir labai sėkmingai dalyvavo jūrų mūšiuose, o skendo kartu su užtaisytomis patrankomis ir galybe ginklų denyje.
 
Viskas įvyko mūšio su danais metu. Danai su švedais kovėsi ne vieni, jų sąjungininkai buvo Liubeko vokiečiai. Pirmą mūšio dieną švedai sumušė danus ir vokiečiai nutarė duoti jiems atkirtį. Vokiečių laivai apšaudė “Marsą” ir prisiartino tiek, kad sugebėjo panaudoti abordažą. “Marsas” jau degė, jo triumuose ėmė sproginėti parako statinės, o galų gale sprogo ir patrankos. Tai ir tapo galingo karo laivo žūties priežastimi.


XVI a. iliustracija vaizduojanti tuomečius karo laivus


Claus Møinichen (1660-1726) paveikslas "Mūšis prie Elando"
 

 "Marsas" jūros dugne (fot. Tomasz Stachura, Ocean Discovery)

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą