2015 m. rugpjūčio 6 d., ketvirtadienis

Vietnamo spąstai (I dalis)

Karo Vietname metu amerikiečiai susidūrė su labai netikėtu ir itin nemaloniu siurprizu – daugybę priešo įrengtų spąstų. Dėl tankių džiunglių, pavojingų pelkių ir begalės upių, o taip pat silpnai išvystyto kelių tinklo, JAV kariai negalėjo tinkamai išnaudoti savo transporto pranašumo, todėl dažnai keliaudavo pėsčiomis. Būtent čia jų laukė stipriai žalojantys ar net žudantys priešo spąstai, kuriuos trumpai aprašysime.

Punji 

Žymieji spąstai punji buvo įrengiami džiunglių takeliuose, neretai - prie pat amerikiečių bazių. Paprastai juos maskuodavo plonu lapų ar žemių sluoksniu, tad aptikti klastingą ginklą nebuvo lengva. Punji dydis apskaičiuotas, kad tilptų žmogaus pėda. Smaigaliai dažnai būdavo sutepami išmatomis ir pūvančia mėsa, kad sukeltų infekciją.

 
Buvo ir didesnis, žymiai rimtesnius sužalojimus sukeliantis punji variantas. Kuolai smigdavo į šlaunis, tarpkojį, pilvą. Vieni baisiausių spąstų – tai punji su į savo vietą grįžtančiu „dangčiu“. Tasai „dangtis“ tvirtintas prie bambuko kamieno ir įkritus aukai grįždavo į ankstesnę padėtį. Iš abiejų pusių „dangtis“ maskuotas žole ir lapais. Užmynęs karys krisdavo į smailių kuolų privarytą duobę, po ko „dangtis“ vėl užsidarydavo ir laukdavo kitos aukos.


Bamboo

Spąstai bamboo paprastai būdavo įrengiami virš kaimo lūšnų durų. Tereikėjo atverti duris ir nedidelis rąstas su smailiais strypais smogdavo aukai per galvą. Sėkmingas pataikymas garantavo šimtaprocentinę mirtį ar negrįžtamus smegenų sužalojimus. Beje, žalojančius kuoliukus vietnamiečiai dažniausiai gamindavo nusmailindami gana tvirtą bambuką, kuris Azijoje naudotas net vietoje peilių.Whip Trap

Spąstai Whip Trap dažniausiai buvo įrengiami džiunglėse. Užkliudžius virš takelio ištiestą vielą atsilaisvindavo išlenkti, smailių kuolų prifarširuoti medeliai.


Bucket Trap

Spąstai Bucket Trap – tai kibiras su aštriais vinimis ar dideliais žvejybiniais kabliais. Būdavo įkasamas į žemę ir kruopščiai maskuojamas. Beje, vinys tokiame kibire tvirtinti smaigaliais žemyn, tad instinktyvūs bandymai ištraukti koją iš kibiro pasibaigdavo tuo, kad raumenys būdavo dar labiau sužalojami.

 
Side Closing Trap

Spąstai Side Closing Trap – dvi lentos su smailiais kuolais. Viename gale jas sutvirtindavo tarpusavyje, o kitas galas būdavo praskėčiamas tarp lentų įstatant plonus bambuko pagaliukus. Kai kas nors įgriūdavo į tokius spąstus ir sulaužydavo lazdeles, lentų
„dantys“ įsisiurbdavo į nelaimingojo kūną.


Spike Board

Spąstai Spike Board – tai spąstai, kurie dažniausiai būdavo įrengiami vandens telkiniuose. Tereikėjo užminti ant tyčia paruoštos plokštumos ir kitas lentos galas su aštriais smaigaliais stipriai smogdavo į einančiojo pusę. Dažniausiai per galvą, neretai – mirtinai. 

 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą