2015 m. rugpjūčio 10 d., pirmadienis

Senovinis žaislas JoJo

JoJo – tai žaislas, o jei tiksliau, disko pavidalo ritė, ant kurios užvyniota virvutė, turinti laikiklį arba kilpą nykščiui. Šis žaislas buvo žinomas dar senovės graikams (400-500 m. pr. Kr.), ką liudija senovinės vazos su žaidžiančių JoJo jaunuolių atvaizdais. Graikijoje JoJo paprastai gamino iš medžio, metalo arba molio.


1765 m. Indijoje rasta maža dėžutė, ant kurios dangtelio nupiešta mergaitė raudona suknele žaidžianti JoJo. Dar po 25 metų JoJo pasiekė Europą – Škotiją, Prancūziją ir Angliją. Iš pradžių ši pramoga buvo prieinama tik aukštuomenei.
1789 m. nutapytame paveiksle pavaizduotas būsimasis Prancūzijos karalius Liudvikas XVII laikantis rankoje JoJo.  


dailininkė Louise Élisabeth Vigée Le Brun, 1789 m.

Tuo metu žaislus gamino iš stiklo, dramblio kaulo, sidabro ir puošdavo brangiaisiais akmenimis. Paveikslas nutapytas Prancūzijos revoliucijos metu, kai daugelis aristokratų gelbėdami savo gyvybę bėgo iš šalies. Dėl to JoJo, pagaminti tuo laikotarpiu, gavo pavadinimą l’emigrette arba „palikti šalį“.
Žaisliukas dar ilgai kėlė susidomėjimą ir buvo įamžintas literatūros kūriniuose. Pjero Bomaršė komedijoje „Figaro vedybos“ yra scena, kai susierzinęs Figaro bando nusiraminti žaisdamas JoJo. Į klausimą, kuo gi toks geras tas l’emigrette, Figaro atsakė: „tai stulbinantis žaislas, jis išsklaido protinio darbo nuovargį“.
Yra žinoma, kad prieš Vaterlo mūšį 1815 m. Napoleonas ir jo kariai atsipalaiduodavo žaisdami JoJo, o jau 1920 m. Amerikoje pradėjo veikti įmonė, kuri gamino JoJo. 

Donald F. Duncan - amerikiečių verslininkas, pavertęs JoJo masiniu žaidimu

1978 m. užpatentuotas JoJo su reguliuojamu atstumu tarp diskų, 1980 m. - „protingas JoJo“, kuris galėjo automatiškai grįžti atgal į ranką, t.y. diskui pasiekus žemiausią tašką jis toliau iš inercijos sukdavosi ir vyniodamas virvutę vėl kildavo aukštyn.
Šiuolaikiniai JoJo pasižymi diskų formų įvairove, įvairiomis stabdžių sistemomis ir skirtingomis virvučių gamybos technologijomis. Žaidimas JoJo virto profesionaliu sportu ir daugelyje pasaulio šalių netgi rengiami čempionatai.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą