2015 m. rugpjūčio 25 d., antradienis

Povandeniniai Galvės ežero turtai (+ video)

Prasidėjus pirmajai sovietinei okupacijai visame krašte žmonės puolė slėpti įvairius sakralinio meno kūrinius bei paminklus. Dažnai jie buvo nugramzdinami artimiausiame vandens telkinyje su tikslu, išvijus okupantą, vieną dieną juos iškelti ir grąžinti į buvusią vietą. 

Po vandeniu atsidūrė nemažai bažnytinio turto, dvaruose buvusių meno kūrinių, paminklų. Vieni jų vėliau buvo iškelti, o kiti, nelikus to meto įvykių liudininkų, taip ir liko po vandeniu.

Viena iš tokių įdomių vietų yra Trakų Galvės ežeras. Netoli Užutrakio dvaro, ežero dugne, dar ir šiandien galima pamatyti ten pasilikusius senos istorijos liudininkus. Tikslių meno kūrinių nugramzdinimo aplinkybių nežino niekas: nežinomi ir jų slėpėjų vardai bei detalės, tačiau beprasidedant Antrajam pasauliniam karui po vandeniu atsidūrė didelis metalinis kryžius, Šventos Onos skulptūra, didžiulė skrynia, patranka, suolelis. Šį povandeninį skulptūrų parką gali aplankyti kiekvienas mokantis gerai plaukti ir nardyti. Skulptūros yra 5-10 metrų gylyje, o tai yra pasiekiama net nardant be povandeninio kvėpavimo įrangos. 


Žemėlapyje pažymėta šios be galo įdomios povandeninės ekspozicijos vieta. Kempinge „Slėnis“ gyvuojantis nardymo klubas yra sutvarkęs priėjimą, nuo poilsiavietės teritorijos esančio lieptelio yra išvedžioti trosai, sekant kuriais galima lengvai rasti kiekvieną iš minėtų objektų.

Visai šviežias video:


Tiesa, Galvės įdomybės tuo nesibaigia. Ežere dar yra nuskandintas povandeninis laivelis-batiskafas, tačiau tai ne karo metais niokoto dvarų turto palikimas, o kiek naujesnis įrenginys, nugramzdintas siekiant jį paversti traukos objektu narams. Jį taip pat galima rasti sekant trosais nuo liepto „Slėnio“ kempinge. Į rytus nuo pažymėtos vietos, kitame krante, dar yra 9 metrų gylyje esantis šiuolaikinis skulptūrų parkas.

Tekstą parengė ir savo filmuotą video medžiagą pateikė 
„Istorijos įdomybių“ skaitytojas


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą