2015 m. rugpjūčio 12 d., trečiadienis

Iš kur atsirado cinikai

Žodis „cinikas“ kilo iš vienos įtakingiausių senovės Graikijos filosofų mokyklų (kinikų) pavadinimo. Tą mokyklą įkūrė Antistenas apie 400 m. pr. Kr. 

Filosofas teigė, kad dorybė yra aukščiau turto, todėl geriau būti vargšui nei turtingam. Prabanga tvirkina žmogų – „gyventi dera paprastai, kaip šuniui“. Vienas iš Antisteno mokinių buvo Diogenas. Tas pats, kuris gyveno statinėje ir prašė išmaldos iš statulų, kad išmoktų susitaikyti su neigiamu atsakymu. Jis vaikščiojo dieną po turgų laikydamas rankoje degančią žvakę ir kartojo: „aš ieškau sąžiningo žmogaus“, lyg norėdamas pasakyti, kad tokio netgi dieną su žvake nerasi. Apskritai Diogenas elgėsi gana įžūliai, jis nuolat įžeidinėdavo žmones ir versdavo juos jaustis nejaukiai.
 
Apie kinikų mokyklos filosofus buvo sakoma - „jie kaip šunys, nes pastoviai burba, barasi ir puldinėja“. Graikiškas žodis „kunikos“ reiškia „šuniškas“, o lotyniškai jis transformavosi į „cynicus“. Iš lotynų kalbos šis žodis išplito į daugelį šiuolaikinių kalbų ir tapo plačiai vartojamas.

Diogenas ieško sąžiningo žmogaus


dailininkas Johann Heinrich Wilhelm Tischbein, 1780 m.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą