2015 m. liepos 7 d., antradienis

XVI amžiaus madų žurnalas


Neįprasta 23 puslapių knyga, išleista Prancūzijoje apie 1500 m. Vienoje puslapio pusėje – vyro arba moters, demonstruojančių drabužius paveikslas, kitoje – gėlė. Panašu, kad tai galėjo būti drabužių parduotuvės katalogas, skirtas aukštuomenei.

Gotikinius drabužius įtakojo visos Europos tautos. Šios mados tėvynė – Nyderlandai, iš kurių mada išplito į Vokietiją, Italiją ir Prancūziją. Prancūzijoje gotikinė mada suklestėjo Burgundijos dvaro dėka. Kiekvienoje šalyje atsirado savos mados tendencijos, subtiliausiai ir meniškiausiai jos vystėsi Prancūzijoje.

Savotišku mados klyksmu tapo vadinami „velnio langeliai“: ant stipriai įliemenuotos suknelės buvo užvelkama kita – plati, be rankovių ir su milžinišku dekolte, kas labai pabrėždavo krūtinę. Tokie tualetai labai nepatiko dvasininkams, kurie pirmenybę teikė griežtoms, iki kaklo užsagstomoms suknelėms. Svarbus dekoratyvinis elementas buvo rankovės, kurių modeliai dažnai keitėsi. Kartais jos būdavo ilgos, iki žemės, o kartais sujungtos priekyje mova. Būtent Anglijoje rankovių dizainas pasiekė savo apogėjų. 

Esminė elegantiškos suknelės dalis buvo šleifas. XIV-XV amžiuose jis tapo rekordiškai ilgas. Nors puritonai piktinosi, o dvasininkai pamokslavo, šleifas vis ilgėjo. Iškilmių mantijos šleifo ilgis siekė 5 metrus. Modenoje (Italija), turgaus aikštėje stovėjo akmuo, ant kurio buvo galima matuoti šleifo ilgį uolekčiais. Prie akmens stovėjo sargybinis su kalaviju, kuriuo nukirsdavo per ilgus ryškiausių miesto puošeivų šleifus. Deja, dienos laimikis nebuvo didelis, nes moterys įsigudrino apeiti turgaus aikštę.
  Paveiksliukai imti iš: Houghton Library, Harvard University. Figures et fleures peintes : drawings, [ca. 1500]

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą