2015 m. liepos 14 d., antradienis

"Potsdamo milžinai"

Daugelyje šalių į reprezentacinius garbės sargybos dalinius imami tik aukštesni nei vidutinio ūgio vyrai. Ko gero, šios tradicijos ištakų reikėtų ieškoti Fridricho Vilhelmo I (1688 – 1740 m.) laikų Prūsijoje.
Pats būdamas ganėtinai neaukšto ūgio karalius Fridrichas Vilhelmas įkūrė parodomąjį rūmų dalinį, į kurį buvo imami ne žemesni kaip šešių prūsiškų pėdų vyrai (apie 188 cm). 

Oficialiai dalinys vadinosi 6-uoju Prūsijos pėstininkų pulku, o neoficialiai – Potsdamo milžinais (pagal dislokacijos vietą Potsdame).

Pulko kariai vilkėjo mėlynas striukes, trumpas raudonas kelnes ir tokios pat spalvos švarką, baltas kojines, avėjo juodus batus. Kariškas galvos apdangalas taip pat buvo raudonas: ant jo puikavosi kokarda su Prūsijos karalystės herbu ir valdovo karūna. 


Aukščiausias pulko karys buvo airis Jamesas Kirklandas (217 cm)

Beje, norint patekti į pulką nebūtina buvo gimti vokiečiu. Tai buvo tautiškai gana mišrus dalinys, o pagrindinis atrankos į jį kriterijus – kandidato stotas. Pasakojama, kad Rusijos caras Petras I, norėdamas palaikyti draugiškus santykius su Prūsijos karaliumi, siųsdavo jam rusų milžinų, aukščiausias 6-ojo pėstininkų pulko karys buvo airis Jamesas Kirklandas (217 cm). Neretai atsitikdavo, kad Fridricho Vilhelmo I žmonės važinėdavo po šalies kaimus ir tiesiog medžiodavo aukštaūgius vyrus. 1740 m. dalinį sudarė 3200 karių. Pats karalius be galo mėgdavo asmeniškai diena iš dienos muštruoti savo pulką ir stebinti užsienio svečius asmeninės gvardijos karių stotu. 


Beje, tikrose kautynėse Potsdamo milžinai, kaip atskiras karinis vienetas, taip niekada ir nedalyvavo. Jie efektingai žiūrėjosi rikiuotėje, idealiai žygiavo, tačiau tikro karinio apmokymo jiems trūko. 

Po Fridricho Vilhelmo I mirties jo sūnus išformavo Potsdamo garbės sargybą, milžinai buvo paskirstyti po kitus dalinius.


"Potsdamo milžinai". Dabartinė rekonstrukcija. 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą