2015 m. liepos 8 d., trečiadienis

Pirmasis zoologijos sodas Anglijoje


Anglijos karalius Henrikas I 1110 metais įkūrė tai, ką galima laikyti pirmuoju zoologijos sodu. Jis įsakė pastatyti sieną, už kurios laikė savo turimus laukinius gyvūnus – liūtus, tigrus, dygliakiaules, kupranugarius. Viskas vyko Vudstoke, Oksfordo grafystėje.
 
Po šimto metų žvėryną perkėlė į Londono Tauerį, kur dar 600 metų lankytojai galėjo gėrėtis egzotiškais gyvūnais ir jų kovomis. 

Egzotiški gyvūnai, kaip karališkos dovanos, buvo neretas reiškinys. 1235 m. Henrikas III gavo 3 liūtus ar leopardus iš imperatoriaus Frederiko II. Taip pat dovanų jis gavo poliarinį lokį, kuriam buvo leista maudytis Tauerio griovyje, o 1255 m. Prancūzijos karalius padovanojo dramblį. Tai buvo pirmasis dramblys Britanijoje nuo romėnų laikų.

Džeimsas VI pagerino gyvūnų sąlygas, įsakė įrengti jiems narvus, bet gyvūnų kovos vis dar buvo rengiamos ir stebimos nuo specialios pakylos. Tauerio žvėrynas virto populiaria pramoga, nors ne visi galėjo sau leisti įsigyti bilietą. Tokie varguoliai būdavo įleidžiami dykai, jei atsinešdavo šunį ar katę, kuriuos sušerdavo liūtams.

1832 m. po virtinės incidentų, kai gyvūnai pabėgo arba užpuolė vienas kitą, lankytojus ir prižiūrėtojus, Velingtono hercogas ir Tauerio valdytojas įsakė perkelti gyvūnus į Regento parką, kur ir mūsų dienomis veikia zoologijos sodas.


Mirtina kova Londono Tauerio žvėryne, 1830 (Guildhall Library & Art Gallery/Heritage Images / Getty Images)

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą