2015 m. liepos 9 d., ketvirtadienis

Kaip išnaikinti kenkėjus darže ir sode (X a. patarimai)

X amžiaus viduryje Bizantijoje buvo išleistas žemdirbystės pradžiamokslis Geoponika, kurį sudarė įvairių autorių straipsniai su patarimais, kaip efektyviai dirbti žemę, sodinti ir prižiūrėti augalus, žvejoti ir gydytis vaistažolėmis. 13-oje Geoponikos knygoje galima rasti įdomių patarimų, kaip kovoti su įvairių rūšių ir veislių kenkėjais. 

Taigi, ką reikėtų daryti, jeigu jūsų ūkį užpuolė:


Skėriai - sugaukite keletą skėrių ir sudeginkite juos. Galite sugauti ir sudeginti skorpioną, kas irgi padeda. Likę kenkėjai apsvaigs nuo degėsių kvapo – vieni žus, kiti tupės suglaudę sparnus ir lauks, kol bus sugauti ar nusibaigs nuo saulės.


Žebenkštys - sakoma, kad žebenkštis galima išnaikinti tokiu būdu – sugaukite vieną žebenkštį, nupjaukite uodegą arba sėklides ir paleiskite į laisvę. Daugiau nei viena žebenkštis nedrįs peržengti jūsų valdų ribos.


Naminės pelės - jauką galima pagaminti sumaišius juodąjį čemerį su miežių miltais. Taip pat naminės pelės pabėga užuodę vario sulfatą arba smilkalus, pagamintus iš raudonėlio sėklų ir saliero.


Lauko pelės - kai kurie ūkininkai sėkmingai naikina lauko peles, užkimšdami jų lizdus oleandrų lapais. Kai pelė išsigandusi lenda lauk, lapai patenka į jos burną. Užtenka menko krimstelėjimo, kad pelė apsinuodytų ir nudvėstų.

Kitas ne mažiau veiksmingas būdas yra paimti popieriaus lapą ir parašyti: “aš užkeikiu kiekvieną pelę, kuri bus čia sugauta, nedaryti man jokios žalos. Aš duodu jums šią žemę (parašyti pavadinimą). Jeigu dar kada nors čia rasiu nors vieną pelę, prisiekio Dievo Motinos vardu, sukaposiu ją į septynias dalis.” Parašius šiuos žodžius, reikia pritvirtinti lapą pelių lauke ant akmens prieš patekant saulei.


Katės - katės nepuls tų paukščių, ant kurių sparnų pritaisysite keletą laukinių rūtų.


Gyvatės - į ūkį neatšliauš nei viena gyvatė, jei sodybą apsodinsite kiečiais, pelynais ar diemedžiais. Pasislėpusias išvarysite pasmilkę baltosios lelijos šaknį arba ožio kanopą.

Gyvatės nesibraus į karvelidę, jei visuose keturiuose kampuose parašysite žodį Adomas. Jei karvelidė turi langus, parašykite ir ant jų.

Kai gyvatė lenda į savo lizdą, galite kaire ranka sugriebti ją už uodegos ir lengvai ištraukti lauk. Jei trauksite dešine ranka, gyvatė arba pabėgs, ar jos uodega nulūš.


Skorpionai - ištrinkite rankas ridikų sultimis ir be jokio pavojaus galėsite paimti skorpioną į rankas. O jei uždėsite ridiką ant skorpiono, gyvis bus akimirksniu sunaikintas.

Galite užkonservuoti skorpioną alyvuogių aliejuje, kuris vėliau bus puikus vaistas, mažinantis skausmą. Kai jums ar kitam žmogui įgels šis nuodingas gyvis, tiesiog patepkite skausmingą vietą.


Skruzdėlės - sugaukite keletą skruzdėlių ir sudeginkite. Tai išgąsdins likusias ir jos paspruks.

Jei pašlakstysite kedrų aliejaus aplink jų lizdus, skruzdėlės nesikėsins į jūsų kuliamus javus.

Skruzdėlės nesiartins prie jūsų grūdų, jei aplink juos išbarstysite baltą smėlį ar išdėliosite laukinį raudonėlį.


Moskitai - moskitus išnaikinsite, jei namų viduje ir skersai durų pririšite arklio karčių. Moskitai nesugels miegančių, tereikia išmirkyti kempinę acte ir pakabinti virš galvos ir kojūgalyje.


Šikšnosparniai - jų kelyje pakabinkite platano lapų arba pasmilkykite gebenės.


Blusos namuose - iškaskite duobutę, sutrinkite oleandro lapus ir sudėkite į ją. Tai pritrauks visas blusas.Iliustracija iš Geoponikos

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą