2015 m. birželio 3 d., trečiadienis

Kaukolės deformavimo paprotys

Per visą žmonijos istoriją dirbtinai kaukoles deformuodavo pačios įvairiausios kultūros. Archeologiniai radiniai liudija, kad tuo užsiimdavo kai kurios neandertaliečių populiacijos, o taipogi hunai ir alanai, alemanai, inkai, majai, Australijos aborigenai, afrikiečiai. 

Kaukolės deformavimo procesas buvo pradedamas tik gimus kūdikiui; tam pasitarnaudavo tvirti raiščiai bei medinės lentelės. Toli gražu ne visos tokio veiksmo priežastys yra nustatytos, tačiau manoma, kad šią operaciją galėjo įtakoti religiniai vaizdiniai, socialinio statuso išskyrimas, priklausomybės tam tikrai grupei pabrėžimas, estetinis to metu supratimas.


 Parkaso kultūros kaukolės (apie750 m. pr. m. e. - 200 m. e. m., Pietų Amerika)


Statūlėlė (Senovės Egiptas)


Hunų genčių moters veido rekonstrukcija pagal rastą deformuotą kaukolę


Afrikos Kongo čiabuvių galvos (XX a. pradžios foto)


 Kongas, apie 1970 m. foto


Antika, vienas iš Kretos muziejų. Deformuota jaunuolio kaukolė. Jam į burną buvo įdėtas pinigas kaip mokestis požemio sielininkui Charonui už perkėlimą per mirties upę.


Vyriškis su deformuota kaukole iš Tulūzos apylinkių. Virš kaktos matomas tamprus raištis.
„Pati sudėtingiausia buvo galų – romanų tradicinė kaukolės defomavimo procedūra, kuri Prancūzijoje praktikuota iki pat XIX a. pabaigos. Normandijoje šis paprotys galutinai išnyko XIX a. vidury, o Puatu ir Langedoke – kiek vėliau“ (M.Liubart, Prancūzijos tautos. Kūdikio gimimo papročiai ir apeigos). 


Dar vienas prancūzas su deformuota kaukole (XIX a. vidurio foto)

 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą