2015 m. birželio 28 d., sekmadienis

Kaip rusai ir vokiečiai apsikvailino dėl vienos nuotraukos

Gana šviežia naujiena, tačiau susijusi su istoriniu požiūriu įdomia nuotrauka.
Rusijos Tobolsko miesto valdžia buvo šokiruota sužinojusi, kad ant jų mieste atidengto paminklo „visų laikų tėvynės gynėjams“ puikuojasi hitlerinio vermachto kario atvaizdas: ne itin atsakingas ar tiesiog tingus dizaineris pasinaudojo žymia Trečiojo reicho laikų nuotrauka. 
Beje, savo metu ši nuotrauka pridarė rūpesčių ir nacių propagandai. 
 
1939 m. laikraštis „Berliner Tageblatt“ išspausdina didelį dvidešimtmečio kario veidą su prierašu „idealus vokiečių karys“. Tačiau netrukus paaiškėja, kad šis „šviesiaplaukis, mėlynakis germanų riteris, šis „tikro arijo etalonas“ - tai žydiško kraujo turintis Werneris Goldbergas, tėvas kurio jaunystėje, norėdamas vesti vokietę, perėjo iš judaizmo į krikščionybę. Beje, pats Werneris apie tai sužinojo tik būdamas suaugęs. 

 
Po kurio laiko paaiškėjus, kad idealizuodami „netikrą vokietį“ propagandininkai nedovanotinai apsikvailino, visi plakatai su jaunojo kario veidu iš viešų tiesiog dingo. Werneris nušalinamas nuo tarnybos Vermachte remiantis įsakymų dėl „maišytųjų“ (vok. mischlinge). 
 
Vėliau dirbo karo uniformų siuvykloje, baigė lektoriaus kursus darbo tarnyboje. Kaip „maišytas asmuo“ (t. y., turintis ne tik žydiško, bet ir vokiško kraujo) persekiojamas nebuvo, mirė Berlyne 2004 metais. 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą