2015 m. gegužės 2 d., šeštadienis

Narsioji karo paukštė Cher Ami

Cher Ami (pr. Mieloji draugė) – taip Pirmojo pasaulinio karo metu vadinta balandžio patelė, viena iš 600 pašto balandžių, atkeliavusių į Prancūziją kartu su amerikiečių kariais. 1918 m. ji atliko kelias dešimtis skrydžių Verdeno kautynių rajone ir atnešė dvyliką itin svarbių pranešimų.

1918 m. spalio mėnesį Cher Ami pasiekė savo pajėgų štabą sužalotu sparnu ir krūtine, be vienos kojos, išmušta akyte. Jos atneštas pranešimas išgelbėjo beveik dviejų šimtų 77-ojo bataliono karių gyvybes nuo žiauraus nesusipratimo - savos artilerijos apšaudymo. Už tai paukštė apdovanota prancūzų „Karo kryžiumi“ (Croix de Guerre) ir auksinių Amerikos pašto balandžių draugijos medaliu. Cher Ami buvo intensyviai gydoma po sužeidimų ir pragyveno dar apie metus.

Mūsų laikais Cher Ami iškamša eksponuojama Nacionaliniame JAV istorijos muziejuje kaip „Laisvės kainos“ ekspozicijos dalis. 

Iliustracija viršuje:
Cher Ami iškamša


1 komentaras:

  1. Ši paukštė pavaizduota ir 2001-ųjų filme „The Lost Battalion“ apie tą sunkų amerikiečių mūšį. Filmas neblogas, mano kuklia nuomone.

    AtsakytiPanaikinti