2015 m. balandžio 25 d., šeštadienis

"Juodasis pensas"

Pirmasis pasaulyje pašto ženklas pasirodė 1840 m. gegužes 6 d. Didžiojoje Britanijoje. Šioji idėja kilo žymiam pašto sistemos reformatoriui Rowlendui Hillui (1795 – 1879 m.).
Hillo laikais britų paštas buvo gana neefektyvus. Šalyje veikė daugybė privačių pašto tarnybų, už laiškų siuntimą jos taikė skirtingus mokesčius (kurie dažnai priklausė nuo laiško svorio, siuntimo nuotolio, puslapių skaičiaus ir pan)., korespondencija keliavo be galo ilgai. 

Taigi, Hillas pasiūlė iš pagrindų reformuoti pašto darbą, o tarp tų pasiūlymų buvo vieningo nebrangaus siuntimo mokesčio įvedimas, kurį turėjo liudyti pirmasis pašto ženklas.

„Markutė“ buvo juodos spalvos ir kainavo vieną pensą, todėl liaudyje praminta „juodoju pensu“. Joje pavaizduotas tuometinės karalienės Viktorijos profilis, užrašas Postage (pašto išlaidos) ir kaina one penny (vienas pensas). 

Iš viso išleista apie 70 milijonų tokių pašto ženklų. Iki mūsų dienų jų išliko apie 2 proc. nuo bendro jų skaičiaus.Ir nors tarp kolekcininkų „juodasis pensas“ nėra laikomas itin retu pašto ženklu, jo kainos gali svyruoti nuo keliasdešimt dolerių (blogos būklės su antspaudu) iki keliasdešimt tūkstančių svarų (neantspauduotas, beveik kaip naujas „juodasis pensas“).

Beje, tradiciškai ant angliškų pašto ženklų niekada nebuvo šalies pavadinimo. Todėl, kad jie – pirmieji. 


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą