2015 m. balandžio 4 d., šeštadienis

Bedlamo ligoniai

Bedlamas (Bedlam; trumpinys nuo žodžio Bethlehem (Betliejus) – seniausia psichiatrijos ligoninė ne tik Anglijoje, bet ir pasaulyje. Oficialus įstaigos pavadinimas – Karališkoji Betliejaus ligoninė.
XIII a. už miesto vartų stūksojęs pastatas priklausė religinei „Mūsų Viešpaties iš Betliejaus brolijai“, tad nuo to laiko šiai vietovei prilipo Betliejaus (Bedlamo) pavadinimas. 

1574 m., kai karalius Henris VIII perdavė pastatą Londono magistrato žinion, čia įkurdinama apie 50 pirmųjų psichinių ligonių. Vėliau pastatas nuolat perstatomas ir didinamas, pacientų skaičius vis augo.


Pasakojama, kad iš pradžių Bedlamo pamišėliai buvo laikomi baisiomis sąlygomis: sukaustyti grandinėmis, visiškai izoliuoti nuo pasaulio, dažnai kentė personalo patyčias, badavo, tačiau vėliau reikalai ženkliai pagerėjo ir maždaug XIX a. pabaigoje Bedlamas įgijo gana humaniškos ligoninės reputaciją. 


Iš žymių pacientų galima paminėti savo tėvą nužudžiusį anglų tapytoją Richardą Dadda (1817 – 1886), pasikėsinimo į karalių Jurgi III dalyvį Jamesą Haldfieldą (1771 – 1841 m.), Jorko katedros padegėją, religinį fanatiką Jonathaną Martiną, Danieli M'Naghteną (1813 – 1865 m.), dėl kurio veiksmų Britanijos baudžiamajame kodekse atsirado sąvoka „nepakaltinamumas“. 


Bedalamo psichiatrinė ligoninė buvo uždaryta 1995 metais.

1869 m. fotografo objektyvas užfiksavo Bedlamo ligonių veidus, tas žemiau jų fotogalerija:


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą