2015 m. kovo 1 d., sekmadienis

Vėlyvieji ir ankstyvieji Romos legionai

Lotyniškas žodis „legionas“ (legio) kilo nuo legere, reiškiančio sambūrį, (susi)rinkimą.
Paprastai sakydami „legionas“ įsivaizduojame gana stambų kovinį profesionalų vienetą, kurį įvairiais laikotarpiais sudarė nuo 4 iki 6 tūkst. karių, gaunančių už savo tarnystę piniginį atlygį, maistą, valstybės teikiamą ginkluotę bei amuniciją. Kiekvienas legionierius turėjo ištarnauti tam tikrą nustatytą laiką.

Visi legionai turėjo savo eilės numeri, dažnai - garbingą pavadinimą. Vienu metu Imperijos ramybę saugojo daugybė legionų, išmėtytų nuo Galijos Vakaruose iki Judėjos Rytuose.

Tačiau tai jau gana vėlyvi laikai...

Ankstyvuoju periodu legionu vadinta visa, tuomet palyginti nedidelė Romos kariuomenė, kuri buvo sušaukiama tik karo ar pratybų atveju. Kariauna buvo renkama senųjų Romos giminių pagrindu, iš kurių kiekviena turėjo pristatyti po 100 pėstininkų ir 10 kilmingų raitelių. Kariai privalėjo atvykti su sava ginkluote / šarvuote ir už tarnybą negaudavo jokio piniginio atlygio. Grėsmei praslinkus ar pratyboms pasibaigus legionas buvo paleidžiamas iki kito karto. Manoma, kad tais, ankstyvaisiais laikais visą Romos kariuomenę tesudarė apie pusketvirto tūkstančio žmonių.

4 komentarai:

 1. "Vėlyvieji ir ankstyvieji Romos legionai"- ne visai teisingas pavadinimas, turint omenyje čia pateiktą tekstą. Greičiau jau "ankstyvieji ir vidurinieji Romos legionai". Ankstyvieji legionai turbūt būtų ankstyvuoju ir vėlyvuoju Romos respublikos periodu iki Marijaus reformų. Nuo Marijaus reformų turbūt reiktų laikyti viduriniuoju legionų laikotarpiu. O vėlyvieji prasidėjo po Septimijaus Severo reformų ir vėliau sekusių Diokletiano, bei Konstantino Didžiojo. Galėtų būti antra dalis, kurioje būtų aprašyta (o gal ir su nuotraukom- paveiksliukais) apie tai kaip atrodė ir keitėsi romėno legionieriaus šarvai bei ginkluotė per minimus laikotarpius (gal buvo ti aš pražiopsojau?). O keitėsi gan smarkiai. Bet istorinių fimų mėgėjai visą laiką įsivaizduoja, kad Romos legionierius visą legionų egzistavimo laiką šarvavosi ir ginklavosi vienodai, t.y.: maždaug viduriniojo periodo laikotarpio ginklais ir šarvais (segmentiniai šarvai, Imperial Gallic tipo šalmai, gladiusas-kalavijas, skutumas- skydas ir etc).
  P.S. : čia ne pretenzijos, tiesiog pasiūlymas :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. ačiū už pastabas bei pasiūlymus. Beje, galėtumėt paruošti tą antrą dalį :) Su mielu noru publikuočiau :)

   Panaikinti
  2. :) Gal ir galėčiau, jei nebūčiau įsitikinęs, kad Jūs tai padarysite žymiai geriau ir profesionaliau :). Tai lauksiu ;)

   Panaikinti
 2. Thanks for sharing, nice post! Post really provice useful information!

  An Thái Sơn với website anthaison.vn chuyên sản phẩm máy đưa võng hay máy đưa võng tự động tốt cho bé là địa chỉ bán máy đưa võng giá rẻ tại TP.HCM và giúp bạn tìm máy đưa võng loại nào tốt hiện nay.

  AtsakytiPanaikinti