2015 m. kovo 8 d., sekmadienis

Riterių turnyras: banginio ūso kalavijai (3 dalis)

Kas yra banginio ūsas? Banginio ūsas – tai raginės plokštės, savotiški „dantys“ jūrų žinduolio burnoje, kurių pagalba košiamas planktonas. Senovėje iš šios pusiau kietos medžiagos gaminti įvairūs dirbiniai (mūsų laikais banginio ūsą visiškai išstūmė plastmasė).

Pirmą kartą apie kalavijus iš banginio ūso užsimenama 1278 metų Vindzoro pilies turnyro pirkinių sąraše. Šiame turnyre dalyvavo trisdešimt aštuoni riteriai, tarp kurių buvo Pembroko grafas Viljamas de Valensas, Rodžeris de Trampingtonas bei kiti kilmingi asmenys. 

 
Jei atidžiau patyrinėtume vieną iš Rene iš Anžu „Turnyro knygos“ piešinių, galima pastebėti, kad turnyro kalavijo „geležtė“ plati (aprašomas keturių pirštų „geležtės“ plotis ir vieno piršto storis, kad „ašmenys“ negalėtų pralįsti pro nuleistą šalmo antveidį). 

 
Iš banginio ūso buvo gaminamas žmogaus rankos ilgio kalavijo karkasas, kurį paskiau padengdavo pergamentu. Taip gaudavosi savotiška tikro kalavijo imitacija. Pergamentas galėjo būti sidabruojamas ar auksuojamas - priklausomai nuo laikino jo savininko statuso. Kodėl laikino? Ogi todėl, kad banginio ūso kalavijai vargu ar atlaikydavo daugiau nei kelias dvikovas.

  versta iš ludota.ru
vertė Istorijos įdomybės

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą