2015 m. kovo 30 d., pirmadienis

"Kvailybės akmens pašalinimas"

Tai – Hieronymui Boschui (1450 – 1516 m.) priskiriamas paveikslas, tęsiantis folkloro liniją tapytojo kūryboje. Iš pirmo žvilgsnio čia pavaizduota gana įprasta, tiesa – labai pavojinga operacija, kuria gydytojas kažkodėl atlieka po atviru dangumi, užsimaukšlinęs ant galvos metalinį piltuvėlį. 

Ko gero, čia išjuokiamas naivusis personažas - patiklus kvailelis ar „raguotas“ žmonos apgaudinėjamas vyras (ant moters galvos gulinti knyga aiškinama kaip „žinynas“ šarlatanams bei apgavikams). Apverstas piltuvėlis interpretuotas kaip simbolizuojantis mokyto vyro išsiblaškymą, nors farso kontekste tai tikriausiai begėdiškos apgavystės požymis. Pagal kitą versiją, užversta knyga ant vienuolės galvos ir piltuvėlis reiškia, kad bet kokios žinios yra bevertės kai susiduri su kvailybe.


Olandų priežodis „nešioti galvoje akmenį“ reiškia „būti kvailu, bepročiu“. „Kvailybės akmens“ siužetas sutinkamas olandų mene iki pat XVII a. Ornamentinis užrašas paveiksle skelbia: Meester snyt die keye ras, Myne name Is lubbert Das („Meistre, pašalink akmenį. Mano vardas Lubbertas Dasas“). Olandų tautosakoje Lubbertas – dažniausiai kvaileliui suteikiamas vardas. Boscho laikais tikėta, kad pamišėlį galima išgydyti jei pašalinti iš jo galvos beprotybės akmenis. Tačiau paveiksle iš galvos traukiamas ne akmuo, o gėlė. Dar vienas žiedas guli ant stalo. Beje, tai – tulpės, kurios simbolizavo kvailą patiklumą.

Tai, kad paveikslas priklauso būtent Boschui išduota jo tapybos braižui būdingas peizažas antrajame plane.

Beje, kvailybės akmens pašalinimą tapė ir kiti tapytojai. Pavyzdžiui, Peteris Breigelis Vyresnysis:

ar Janas Sandersas van Hemesenas:


 Ir dar vienas Boscho paveikslas:


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą