2015 m. kovo 26 d., ketvirtadienis

Įdomioji "Made in Germany" istorija

Dabar užrašas Made in Germany yra visų geidžiamas kokybės ženklas. Jeigu daiktas pagamintas Vokietijoje, daugumoje atvejų gali būti tikras, kad nusipirkai ne mėšlą.
Bet nedaugelis žino, kad 1887 m. užrašais „Pagaminta Vokietijoje“ ženklinti vokišką produkciją pradėjo ne vokiečiai, o anglai. 

XIX a. pabaigoje susivienijusios Vokietijos ekonomika augo kaip ant mielių. Jos produkcija užplūdo visą Europą, tame tarpe ir Ūkanotąjį Albioną.

Londono vyriausybė puikiai suvokė, kad stiprėjančios Vokietijos interesai anksčiau ar vėliau susikirs su pasauliniais Didžiosios Britanijos interesais, taigi, ateityje tarp šių šalių gali įsiplieksti tiesioginis karas (istorija, beje, parodė, kad spėjimas buvo teisingas). 

Kadangi uždrausti prekiauti vokiška produkcija privačioms įmonėms vyriausybė negalėjo, ji įpareigojo užrašu Made in Germany žymėti importines, Vokietijoje gamintas prekes. Kartu visais įmanomais kanalais skelbta, kad vokiškas prekes reikia boikotuoti, kad pirkti vokišką prekę vietoje angliškos - nepatriotiška, kad pelną iš užsienyje parduodamų prekių vokiečiai naudoja pasiruošimams karui prieš tuos pačius anglus. Na, bet ne tame esmė... Įdomiausia tai, kad vokišką produkciją anglai pristatydavo kaip... paskutinį šlamštą. Esą vokietukų prekės pigios, tačiau niekam tikusios, taigi, jas perkant pinigai išmetami tiesiog į balą. Žodžiu, XIX a. pabaigos anglų propagandininkai visuomenei įnirtingai piršo mintį, kad vokiškos prekės yra lygiai tas pats, kas mūsų laikais pasaulį užplūdę kiniški niekalai. 

Tačiau rezultatas buvo priešingas. Vokiškos prekės iš tiesų nebuvo bevertis niekalas, kaip stengtasi pavaizduoti, o savo kokybe prilygo angliškoms, ar netgi jas lenkė. Britai suprato, kad Made in Germany piliečių akyse tapo ne mėšlo, o greičiau - kokybės ženklu. Taigi, visa tuometė propaganda nuėjo perniek. Praktiški britai noriai pirko vokiečių produkciją, netgi jei tai buvo laikoma nepatriotišku elgesiu.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą