2015 m. kovo 29 d., sekmadienis

Cezario mirtis ir stilius

Kaip žinia, 44 m. pr. Kr. Romos Senate nužudytas Julijus Cezaris. Paprastai pasakojama, kad sąmokslininkai jį nužudė trumpų kardų ar durtuvų smūgiais, nors yra teigiančių, kad Cezaris užbadytas smailiaisiais stiliais – rašymui vaškinėse lentelėse skirtomis priemonėmis. 

Toks teiginys grindžiamas tuo, kad remiantis senuoju papročiu, o vėliau – ir įstatymu, į Senatą pastatą nebuvo galima užeiti ginkluotam. Pasak šaltinių, Cezaris mirė gavęs 23 durtines žaizdas.


Lotyniškas žodis stylus kilo nuo graikiško στῦλος, kas reiškė lazdelę, pagaliuką. Rašyboje iš pradžių mediniai, o po to ir metaliniai bei kauliniai stiliai naudoti nuo pačių ankstyviausių civilizacijų atsiradimo iki brandžiųjų viduramžių. Smailiuoju stiliaus galu buvo galima rašyti vaškinėje lentelėje, o priešingu nutrinti tai kas parašyta. Kai kurie stiliai buvo pagaminti taip, kad turi visišką teisę vadintis meno kūriniais. Beje, nuo stiliaus (rašymo priemonės) kilo ir šiuolaikiškesnė sąvoka „stilius“ (veiklos bei gyvenimo forma, maniera, ypatumų visumą ir pan.).


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą