2015 m. vasario 2 d., pirmadienis

Paskutinio Bizantijos imperatoriaus žūtis

Pasaulio istorijoje Konstantinas XI Paleologas (1405-1453 m.) žinomas kaip paskutinysis Bizantijos imperatorius. Visą savo neilgą karaliavimo laikotarpį Konstantinas skyrė pasiruošimui sostinės Konstantinopolio gynybai nuo bemaž neišvengiamo turkų osmanų puolimo, nors visos valdovo pastangos miesto, ir tuo metu gana susitraukusios jo valstybės, neišgelbėjo.

1453 m. balandžio 5 d. sultono Mechmedo II vadovaujami osmanai apgula Konstantinopolį. Imperatoriaus vadovaujami gynėjai įnirtingai priešinasi beveik du mėnesius, tačiau žymiai skaitlingesni musulmonai palaužia gynybą ir įsiveržia į miestą. 

Pasak šaltinių pamatęs, kad sostinė prarasta, valdovas Konstantinas nusiplėšė nuo savęs imperatoriaus ženklus ir kaip paprastas karys metėsi į pačią mūšio tirštumą. Paskutinieji jo žodžiai esą buvę: „Miestas krito, o aš vis dar gyvas!“ Tikrų žinių, kokiomis aplinkybėmis prie Bizantijos sostinės sienų žuvo imperatorius Konstantinas XI, neišliko, tačiau graikų tautos atmintyje bei legendose jis išliko kaip narsus valdovas ir garbingas karys.

Iliustracija:
Paminklas Atėnuose paskutiniam Bizantijos imperatoriui Konstantinui XI Paleologui.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą