2015 m. vasario 12 d., ketvirtadienis

"Hugo Boss" ir nacių uniformos

Mūsų dienomis 1924 metais įkurtos žymios vokiečių drabužių kompanijos „Hugo Boss“ vadovybė nemėgsta prisiminti, kad savo veiklos pradžioje firma buvo susijusi su nacių režimu, o jos įkūrėjo Hugo Ferdinando Bosso pavardė nuo 1931 metų figūravo partiniuose nacionalsocialistų sąrašuose.

Faktiškai tokios kompanijos kaip „Hugo Boss“ šiandien galėjo išvis nebūti, arba ji būtų niekam nežinoma, jei savo metu nedidelei bankrutuojančiai partijos nario Bosso siuvyklai nebūtų pasiūlyta pelninga sutartis - siuti tokių organizacijų, kaip SS, SA, Hitlerjugendo, o nuo Antrojo pasaulinio karo pradžios, - ir Vermachto uniformas. Būtent partiniai kontraktai padėjo bendrovei atsigauti bei užsitarnauti nemenką žinomumą.

Tiesa, pokaryje pikti liežuviai plakė, kad Hugo Bossas asmeniškai prisidėjo prie juodos elitinių nacių dalinių - SS uniformos dizaino (šis mitas gana populiarus ir dabar). Tačiau tai ne visai atitinka tikrovę. SS uniformą kūrė keli dizaineriai vadovaujami seno nacių partijos nario, vėliau SS karininku tapusio dailininko ir dizainerio Karlo Diebitscho.

Na, o pats Hugo Bossas iškart po karo apkaltintas nacių režimo rėmimu bei darbininkų iš okupuotų kraštų išnaudojimu (šie priverstinai dirbo jo įmonėje). Bossas buvo nuteistas sumokėti 80 000 markių baudą bei prarado pilietinę rinkimų teisę (kurios taip ir neatgavo iki pat savo mirties 1948 m.).
Hugo Bosso giminaičiai bendrovės valdyme dalyvavo iki 1993 m.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą