2015 m. sausio 15 d., ketvirtadienis

Iš kur kilo žodis "šovinizmas"?

Tarptautinių žodžių žodyne sąvoka „šovinizmas“ aiškinama taip:
šovinizmas (pranc. Chauvinisme) – kraštutinė nacionalizmo atmaina; reiškiasi savo tautos perdėtu aukštinimu, kitų tautų niekinimu.
Iš tiesų žodis „šovinizmas“ kilo nuo pusiau mitinio Prancūzijos kario Nikolo Šoveno (Nicolas Chauvin) pavardės.

Pasak legendos, Šovenas gimė maždaug 1780 metais vakariniame Prancūzijos pajūryje ir sulaukęs 18 metų buvo pašauktas į kariuomenę. Kartu su nenugalimąja Napoleono Bonaparto armija dalyvavo daugybėje mūšių, buvo 17 kartų sužeistas, Šoveno kūną puošė daugybė kovų randų.

Tačiau ne tai išgarsino legendinį karį, o neįtikėtinas patriotizmas ir ištikimybė Napoleonui netgi po imperatoriaus nušalinimo. Net ir pasibaigus visiems karams, į atsargą išėjęs Nikolas Šovenas pasitaikius pirmai progai liaupsino Bonapartą, Didžiąją jo armiją ir Prancūziją. Žmonės iš jo juokėsi, tačiau Šovenas iki pat mirties atkakliai varė savo, tad ilgainiui liaudies sąmonėje tapo gana tragikomišku personažu.

Iš tiesų niekas nežino, ar toks Nikolas Šovenas tikrai egzistavo, tačiau 1845 metais išleista jo „biografija“, apie jį kurtos komiškos pjesės, linksmi pasakojimai bei dainos. Na, o iš pažiūros romantiškasis ir idealistinis „šovinizmas“ ilgainiui įgavo gana neigiamą prasmę bei buvo susietas su gana radikaliomis nacionalizmo (vėliau ir rasizmo) formomis.  

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą