2015 m. sausio 21 d., trečiadienis

Augustas Landmesseris ir nebylus jo protestas

1936 m., birželio 13 d., Hamburgo laivų statykla. Visi darbininkai nacistiniu rankos pakėlimu sveikina tik ką pastatyto mokomojo burlaivio „Horst Wessel“ nuleidimą į vandenį. Tačiau nuotraukoje matyti vyras, kuris demonstratyviai nesaliutuoja. Tai – laivų statyklos darbuotojas Augustas Landmesseris (1910 – 1944 m.).

Pradžioje Landmesseris palaikė nacių partiją ir netgi buvo trumpam į ją įstojęs, tačiau po sužadėtuvių su žydaite nusprendė iš jos pasitraukti. Kartu su savo išrinktąja (susituokti su „rasiškai netinkama“ mylimąja leidimas jam taip niekada ir neišduotas) Landmesseris susilaukė dviejų dukterų. Kelis kartus sulaikytas policijos už rasinių įstatymų pažeidimą. Beje, pirmą kartą Landmesserį policija paleido, kadangi jis prisiekė nežinojęs, kad susidėjo su žyde. Oficialiai savo vaikų motinos išsižadėjo, tačiau ir toliau palaikę su ja santykius už ką buvo nuteistas pustrečių metų lagerio. 1941-aisias paleistas, o 1944-ųjų vasarį mobilizuotas į drausminį Vermachto batalioną. Žuvo, kaip yra manoma, tais pačiais metais mūšiuose Kroatijoje.

Nepripažinta Landmesserio žmona mirė koncentracijos stovykloje, o mažytės dukros pateko į vaikų namus (pagal rasinius Trečiojo reicho įstatymus jos buvo priskirtos mischlinge, tai yra, „maišytųjų“ kategorijai, ir, kadangi turėjo vokiško kraujo iš tėvo pusės, represijų išvengė). Vėliau jas įsivaikino kitos šeimos.

1991 metais Landmesserio duktė Irena žymiojoje nebylaus protesto nuotraukoje pažino savo tėvą Augustą, o 1996 m. išleido knygą, kurioje aprašė savo šeimos likimą.  

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą