2014 m. gruodžio 9 d., antradienis

"Visomis sielos jėgomis" prieš raganas ir eretikus

Visomis sielos jėgomis, kaip to reikalauja ganytojiška pareiga, siekiame, kad katalikų tikėjimas visur stiprėtų ir klestėtų, o visokia eretiška bjaurastis būtų sunaikinta. Ne be kankinančio skausmo neseniai sužinojome, kad kai kuriose Vokietijos  srityse daugybė abiejų lyčių asmenų paniekino savo pačių išsigelbejimą ir, nusigręžę nuo kataliku tikėjimo, pasinėrė į kūnišką nuodėmę su demonais inkubais ir sukubais, ir savo burtais, kerais bei kitais baisiais, prietaringais, ydingais ir nusikalstamais veiksmais sukelia moterims priešlaikinį gimdymą, 


siunčia prakeiksmą gyvulių prieaugliui, duonos pasėliams, vynogienojams, vaisiams ant medžių, kenkia vyrams, moterims, naminiams bei kitiems gyvūnams (...) ir, kad jie, pamokyti žmonių giminės priešo, drįsta daryti kitas neįvardintas piktadarystes bei nusikaltimus (...) Bet mes pašalinsime iš savo kelio visas kliūtis, kurios visais įmanomais būdais trukdo inkvizitoriams atlikti savo pareigą, ir, kad eretiško purvo bei kitu panašių nusikaltimų užkratas savo nuodais neapdnuodytų nekaltųjų, mes, kaip to reikalauja mūsų pareiga bei tikejimas, imsimės atitinkamų priemonių“.

Tai ištrauka iš 1484 m. popiežiaus Inocento VIII bulės Summis desiderantes affectibus (lot. Visomis sielos jėgomis), davusiai pradžią masinei raganų medžioklei Europoje. Išleisti šią bulę popiežių paskatino kelių itin uolių inkvizitorių skundai. Pastarieji reiške nepasitenkinimą vokiškų Reino sričių dvasininkais, kurie, anot jų, nepakankamai kovoja su erezija bei trukdo inkvizicijai dirbti šventą savo darbą. Taigi, popiežiaus bulė turėjo garantuoti raganų medžiotojams visišką veiksmų laisvę išaiškinant bei naikinant  tikėjimo priešus. 


Iliustracijoje popiežius Inocentas VIII

1 komentaras:

  1. Įdomu, kaip reaguotų kunigas, jei kas paprašytų jo perskaityti ir pakomentuoti šią popiežiaus bulę per mišias :)

    AtsakytiPanaikinti