2014 m. gruodžio 27 d., šeštadienis

"Rusiško" senelio Šalčio istorija

Ar prisimenate kai į mūsų darželius bei mokyklas atvykdavo Senelis Šaltis? Gal ne visi, tačiau bent jau aš pamenu. Kadangi tuomet Kalėdos oficialiai švente nesiskaitė (tai buvo eilinis darbadienis), Senelis Šaltis pristatinėtas išimtinai kaip naujametis personažas.
Ilgainiui "rusiškas" Senelis šaltis buvo pakeistas "lietuvišku" Kalėdų Seneliu. Su Seniu šalčiu galutinai atsisveikinta kaip su savotišku sovietmečio reliktu, tačiau iš tiesų "sovietiniu" jį galima pavadinti tik iš dalies.

Rusiškojo Senelio šalcio įvaizdis susiformavo iš kelių skirtingų įtakų, bet ankstyviausiomis savo ištakomis remiasi į rytų slavų tautosakos klodus.

Senieji rusai neretai personifikuodavo šaltį, nors įsivaizdutas jis buvo ne visai kaip naujametis XX a. vaikų numylėtinis. 1840 m. rašytojas Vladimiras Odojevskis, tarp kitų savo pasakų,  publikuoja kūrinį "Šaltis Ivanovičius". Odojevskio Šaltis gyvena Ledo karalystėje, į kurią galima patekti nusileidus šuliniu. Jis žilaplaukis, o iš jo plaukų krenta šerkšnas, tiesa, su Naujųjų Metų data šis personažas neturėjo nieko bendro.

XIX a. pabaigoje atsiranda pirmieji bandymai sukurti populiarų žiemos švenčių personažą: kažką panašaus į slavišką santaklauso versiją, bandant apjungti rusiško folkloro vaizdinius su carinės imperijos diduomenės tarpe populiariomis vakarietiškomis įtakomis. 1885 m. rusų dailininkas Viktoras Vasnecovas nutapo paveikslą "Senis Šaltis", kuriame pavaizduotas tradiciniais rusų drabužiais vilkintis susitaršęs ilgabarzdis senolis, tačiau be jokių santaklausiškų atributų. Su Santaklausu jis labai supanašėja XX a. pradžioje. Bent jau taip galima spręsti iš priešrevoliucinių atvirukų.

Tiesa, tuomet rusiškas Senis Šaltis buvo sietas su Kalėdomis, dėl ko pateko į bolševikų nemalonę ir kurį laiką draustas.

1935 metų pabaigoje sovietinėje spaudoje pasigirdo raginimai sugrąžinti Senį Šaltį vaikams, kuriems pritarė pats Stalinas. Tačiau nuo šiol buvęs Kalėdų senis tampa naujamete figūra. Didžiąja dalimi su Naujamečiu, o ne su Kalėdomis jis Rusijoje siejamas ir iki šiol.

1 komentaras:

  1. "Ilgainiui "rusiškas" Senelis šaltis buvo pakeistas "lietuvišku" Kalėdų Seneliu."

    Netiesa. Kalėdų senis, kaip ir Velykų bobutė - labai seni, iš amžių gūdumos išlikę lietuviški personažai.
    Iš sovietinio laikotarpio Kalėdų senis "paveldėjo" tik raudoną Santa Klauso drabužį ir įvaizdį, nes pagal lietuvių tautosaką, rengėsi sniegiškai baltai ir turėjo kitus, lietuvių tradicijoms būdingus atributus, kaip vaišes riešutais, pan. Abejoju ir tuo, kad jis turėjo kažką bendro su šalčiu; greičiau atstovavo vėlių pasaulį.

    AtsakytiPanaikinti