2014 m. gruodžio 19 d., penktadienis

Kristaus Gelbėtojo cerkvės susprogdinimas (+video)

Ko gero, iškalbingiausiai bolševikų kovą su religija iliustruoja didžiulės Kristaus Gelbėtojo cerkvės Maskvoje susprogdinimas 1935 m. gruodžio 5d. Šie milžiniški XIX a. maldos namai buvo statomi ištisus keturiasdešimt metų ir sumanyti kaip simbolinis paminklas kritusiems kare su Napoleonu. 


1931 metų liepos viduryje aukščiausių partinių SSSR veikėjų sprendimu Kristaus Gelbėtojo cerkvę nuspręsta išardyti, o atsilaisvinusioje vietoje pastatyti komunistinės architektūros "šedevrą" - Sovietų rūmus.

Iš pradžių cerkvė buvo demontuojama rankomis, tačiau visi numatyti terminai praėjo, o darbų pabaigos vis nesimatė. Tuomet nuspręsta cerkvę tiesiog susprogdinti. Pirmąjį sprogimą Maskvos milžinė atlaikė, tačiau antrasis ją sugriovė iki pamatų. Nuolaužų išvežimas užtruko beveik pusantrų metų.

1937 m. buvusioje cerkvės vietoje prasidėjo Sovietų rūmų statyba, kuri po kelių metų dėl prasidėjusio karo sustabdyta. Metalinės vos iškilusių konstrukcijų dalys buvo išardytos prieštankinių įtvirtinimų gamybai, pats statybų projektas įšaldytas neapibrėžtam laikui. Žodžiu, planuotieji Sovietų rūmai buvusios Kristaus Gelbėtojo cerkvės vietoje taip niekada ir nepastatyti, o štai pati cerkvė senojoje savo vietoje iškilo pačioje XX a. pabaigoje.

Trumpas video kaip viskas vyko:


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą