2014 m. gruodžio 10 d., trečiadienis

Helmkleinod. Riterio šalmo puošmena

Tie kas bent kiek domisi riteriškomis viduramžių Europos tradicijomis tikriausiai yra atkreipę dėmesį į tai, kad dažnai šių šarvuotų karių šalmai būna papuošti virš jų kylančiomis heraldinėmis figūromis. 

Tai - vadinamieji šalmo papuošimai (vok. helmkleinod) kurie visiškai arba dalinai (nors ir ne visada) atkartodavo heraldinį riterio herbo motyvą.
 
Tradicija tvirtinti prie šalmu tam tikras puošmenas, pavyzdžiui, - plunksnas ar ragus, senovėje matyt turėjo ne tik puošybinę, bet ir ritualinę prasmę.

Viduramžiais besiformuojant heraldikai bei riteriškoms turnyrų tradicijoms, šalmų puošybos mada ypač išpopuliarėja. Iš lengvo medžio, odos bei papje mašė gamintos figūros ilgainiui vis sudetingėja, gremėzdiškėja, neretai įgaudamos gana groteskiškas, įspūdingas formas.


Puikuotis ant šalmų galėjo praktiškai bet kas: ereliai, liūtai, pilies kuorai, gyvūnų letenos, ragai ir pan. Helmkleinodų naudojimas turėjo palengvinti riterio atpažinimą masiniuose turnyriniuose suėjimuose jeigu herbas ant skydo sunkiai įžiūrimas. Kita šalmo papuošimų paskirtis - kariškos puikybės, didybės demonstravimas, neatsiejamas nuo tos epochos dvasios. Netrukus šalmo puošmenos, kartu su skydo piešiniu, pradėtos vaizduoti visuose Europos herbynuose.


Ar patogu  buvo su tokiu šalmu kovoti? Spėju, kad tikriausiai nelabai. Juk, kad ir iš kokių lengvų medžiagų gaminti helmkleinodai, itin įspūdingi pavyzdžiai turėtu gerokai išbalansuoti šalmo svorio centrą. Nors galbūt aš ir klystu (rekonstruktoriai pataisykit). šiaip ar taip, tikrame kruviname mūšyje (o ne turnyre) visas šis grožis tikriausiai turėjo labiau trukdyti nei atnešti kariui konkrečis naudos.Šalmo papuošimai dažyti pačiomis įvairiausiomis, paprastai - heraldinėmis riterio spalvomis. Beje, itin įspūdingai, ko gero, raitame turnyre turėjo atrodyti ieties smūgis į priešininko helmkleinodą.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą