2014 m. gruodžio 28 d., sekmadienis

Frau Holle - paslaptingoji Sniego ponia

1812 metais Vokietijoje išleidžiamas brolių Grimų pasakų rinkinys, kuriame buvo galima buvo atrasti ir mįslingą pasakojimą apie ponią Holę (vok. Frau Holle)
Ponia Holė - sena, požemio pasaulyje gyvenanti moteris, kuriai krečiant savo stebuklingus patalus žemę nuklodavo sniegas. 


Pasakoje porinama, kad pas senąją Holę patekusi darbšti ir geraširdė mergaitė buvo apdovanota, o pikta ir pavydi - nubausta. Kaip sakant, tradicinis, bet gana pamokantis daugelio tautų pasakose sutinkamas siužetas.

Tačiau broliai Grimai buvo ne tik pasakų kūrėjai, bet ir, visų pirma - senųjų, iš kartos į kartą perduodamų pasakų užrašinėtojai, tad ir senosios ponios vaizdinį jie pasiskolino iš savo turtingos tautosakos lobyno.

Pasaką apie frau Holę Grimai užrašė pačioje XIX a. pradžioje. Vokietijoje yra žinomi bent keli kalnai ant kurių, kaip tikėta, nuo senų senovės gyveno paslaptingoji Sniego ponia. Germanistė Erika Tomm iškėlė hipotezę, kad senasis vokiškas žodis holle (mielaširdingoji) kadaise buvo vienas iš senosios germanų deivės Frigos epitetų, kiti ją susiejo su požemio pasaulio deive Hela.

Vokiškajame liaudies folklore ponia Holė ne tik rūpinasi žiemišku sniego apklotu (kad žemė pasilsėtų), bet ir jos pabudimu po žiemos miego, pavasario atėjimu. Gimdyvės jos prašydavo jėgų bei sveikų palikuonių, buvo tikima, kad vaikams Holė dovanoja pyragus, gėles bei skanius vaisius.

Yra užrašyta pasakojimu, kad paslaptingoji sniego ponia su savimi išsiveda nekrikštytu vaikų sielas, o taip pat Kalėdų metų pasivertusi nukaršusia bei pavargusia moterimi keliauja iš sodybos į sodybą prašydama suteikti jai nakvynę ir maisto. Tiems, kad sutinką ją priglausti, Holė gausiai atsilygina, tačiau nesvetingiems ir nuvariusiems alkaną nuo slenksčio Sniego ponia žiauriai keršija. Pavyzdžiui, sudegina jų namus.  


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą