2014 m. lapkričio 6 d., ketvirtadienis

Raguotas karaliaus Henrio VIII šalmas

Tai ne pokštas ir ne klastotė, o pats tikriausias XVII a. pradžios Anglijos karaliaus Henrio VIII Tiudoro šalmas. Šį šalmą Henriui padovanojo Šv.Romos imperatorius Maksimilijonas I. Kartu su šalmu buvo dovanoti ir vadinamieji „kostiuminiai šarvai“, kurie dabar laikomi nežinia kur dingusiais.Prarastieji šarvai

Kiek nukrypsime nuo temos, kad išsiaiškinti kas yra tasai „kostiuminis šarvas“? Tai – itin meniškai pagaminti drabužį primenantys šarvai. Vienas iki mūsų laikų išlikusių pavyzdžių pateiktas žemiau:


Kostiuminiai šarvai, Augsburgas (Vokietija), 1525 metai

Atkreipkite dėmesį į rankoves. Atrodo, kad tai vilnonis audinys, tačiau iš tiesų – metalas. Beje, tokie šarvai buvo labai lankstūs ir visiškai nevaržė judesių. Savaime suprantama, kad nukaldinti tokį meno kūrinį galėjo toli gražu ne kiekvienas kalvis.

Ir nors „kostiuminis“ Henrio VIII šarvas yra prarastas (liko tik šalmas), kaip jie atrodė galime įsivaizduoti pasižiūrėję į šį paveiksliuką:


Geltonos juostos buvo įspaustos auksu, kuris puoštas sidabru bei kitomis brangenybėmis. Naudoti tokius šarvus mūšyje buvo gaila, todėl jie, kaip ir bet kurie kiti „kostiuminiai šarvai“, buvo naudojami „pasirodymui žmonėse“.

Karaliaus vertos detalės

Raguotas karaliaus Henrio VIII šalmas yra vienas iš tų šalmų kuriuos apžiūrinėti reikėtų įdėmiai. Šalmo „veido“ žandai ir smakras lyg kelias dienas nesiskutusio vyro, po akimis – raukšlelės, o ten kur turi būti ausys – gėlytės. Greičiausiai Henris VIII niekad nesikovė su šiuo šalmu, kadangi ant jo nematyti nė menkiausio įbrėžimo.
Šalmo akiniai, beje, tiksliai atkartoja tikrus akinius ir tai patvirtina XVI – XVIII a. radiniai.

Akiniai buvo išrasti XIII a. senyviems žmonėms, kurie dėl toliaregystės negalėjo skaityti. Kadangi pirmieji akiniai buvo be auselių, ant nosies jie laikėsi nekaip, tad neretai naudoti kaip padidinamasis stiklas – lupa.


Kairėje: 1403 metų senovinius akinius vaizduojantis paveiksliukas
Dešinėje: šiuolaikinė tokių akinių rekonstrukcija.


Dar vienas įdomus klausimas – kodėl šalmas raguotas? Yra versija, kad jis meno kūrinys buvo kaldintas ne karaliui, o mylimam bei įtakingam Henrio VIII juokdariui Somersui, tačiau tam nėra jokių patvirtinimų. Beje, ragai pagaminti ir išraityti iš vieno metalo lakšto.

Sakoma, kad gavęs šį vokiečių kalvystės šedevrą karalius Henris buvo taip sužavėtas, kad iškart pakvietė Vokietijos meistrus į Angliją bei sudarė jiems geriausias sąlygas. Karališkoms Grinvičo ginklakalių dirbtuvėms vokiečiai vadovavo beveik visą amžių kol pagaliau į savo rankas jas perima anglas Viljamas Pikeringas.
Video kaip toks šalmas buvo užsidedamas


versta iš ludota.ru
vertė „Istorijos įdomybės“


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą